' Ömer Hayyam '

Tarih: 28 Oca, 2012 Saat: 12:52 | Kategori: Ömer Hayyam
Ömer Hayyam / Hayatı ve Eserleri

Ömer Hayyam (1048-1131) İranlı astronom, bilim adamı, şair, bilgin ve filozoftur. Asıl adı Giyaseddin Ebu'l Feth Bin İbrahim El Hayyam' dır. Ömer Hayyam, İran ve doğu edebiyatında rubai türünün kurucusudur. Batı ülkelerinde adına birçok dernek kurulmuş, rubaileri bütün batı dillerine çevrilmiştir. Matematik, fizik, astronomi ve tıp alanlarında birçok icadı ve önemli eseri bulunmaktadır. İbn-i Sina'dan […]

Tarih: 21 Kas, 2013 Saat: 10:57 | Kategori: Ömer Hayyam
Akılla Bir Konuşma - Ömer Hayyam

Akılla bir konuşmam oldu dün gece; Sana soracaklarım var, dedim; Sen ki her bilginin temelisin, Bana yol göstermelisin. Yaşamaktan bezdim, ne yapsam? Birkaç yıl daha katlan, dedi. Nedir; dedim bu yaşamak? Bir düş, dedi; birkaç görüntü. Evi barkı olmak nedir? dedim; Biraz keyfetmek için Yıllar yılı dert çekmek, dedi. Bu zorbalar ne biçim adamlar? dedim; […]

Tarih: 13 Ara, 2011 Saat: 18:15 | Kategori: Ömer Hayyam

Ezeli sırları ne sen bilirsin ne de ben Bu muammayı ne sen okuyabilirsin ne de ben Perde ardında sen ben dedikodusu var amma… Perde kalktı mı ne sen kalırsın ne de ben. Ey dünyanın işinden haberi olmayan sen yoksun Dünya esen yel üstüne kuruldu.. Varlığımız iki yokluk arasındadır Çevrendekilerde hiçdir sen de bir hiçsin. Medresede […]

Tarih: 13 Ara, 2011 Saat: 18:18 | Kategori: Ömer Hayyam

Bir kalb ki onun sevmesi aldanması yok Tutkunluğu yok , bir güzele yanması yok Bin kez yazık olsun sevisiz yüreğe Aşksız geçecek günlerin faydası yok.

Tarih: 13 Ara, 2011 Saat: 18:22 | Kategori: Ömer Hayyam

Yeryüzü padişahların, kralların olsun. Cehennem kötü insanın olsun, cennet iyi insanın.. Tanrıya toz kondurmamak meleğin işi olsun, Temizlik, cennet kapıcısının işi.. Kim, ne olursa olsun, Sevgili bizim olsun tek, Canı, canımız olsun..

Tarih: 13 Ara, 2011 Saat: 18:24 | Kategori: Ömer Hayyam

Ey kör bu yer bu gök bu yıldızlar boştur boş, Bırak onu bunuda gönlünü hoş tut hoş, Durmadan kurulup dağılan bu evrende, Bir nefestir alacağın oda boştur.

Tarih: 13 Ara, 2011 Saat: 18:27 | Kategori: Ömer Hayyam

Can yoldaşı dostlar çekildi gittiler, Ecel çiğnedi hepsini birer birer, Yan yana oturmuştuk hayat sofrasına, Bizden birkaç kadeh önce sızdı gittiler.

Tarih: 13 Ara, 2011 Saat: 18:28 | Kategori: Ömer Hayyam

Tenden çıkagörsün hele bir kez canımız , Tuğlayla kapar üstümüzü, dostlarımız Bir başkasının kabrini örtsün diyerek Bir günde bizim, tuğla olur toprağımız .

Tarih: 13 Ara, 2011 Saat: 18:35 | Kategori: Ömer Hayyam

Çekmeyiz aşağılık dünyanın gamını, Özleriz gül rengi şarabın canını, Şarap dünyannın kanı dünya ise kanlımız, Niçin içmeyelim kanlımızın kanını.

Tarih: 13 Ara, 2011 Saat: 18:37 | Kategori: Ömer Hayyam

Yıkık bir saray bu dünya dedikleri, Gece ve gündüz atlarının durak yeri, Yüz Çemşit'ten arta kalmış bir dünya bu, Yüz Behram kendinin sanmış bu gökleri.

Sayfa 1 - 3123