' Nahit Ulvi Akgün '

Tarih: 27 Oca, 2012 Saat: 16:47 | Kategori: Nahit Ulvi Akgün
Nahit Ulvi Akgün

1918 yılında Muğla'nın Milas ilçesinde doğdu. 12 Kasım 1996'da yaşamını yitirdi. 1948'de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fekültesi Felsefe Bölümünü bitirdi. Ödemiş ve İzmir'de çeşitli liselerde öğretmenlik yaptı. İlk şiiri 1936'da İzmir'de yayınlanan Akın gazetesinde çıktı. Daha sonra Servet-i Fünun-Uyanış, Yücel, Değirmen, Kovan, Varlık, Fikirler, Kaynak, Yeditepe, Türk Dili dergilerinde bir çok şiiri yer aldı. 1953'te İzmir'de […]

Tarih: 17 Oca, 2012 Saat: 11:29 | Kategori: Nahit Ulvi Akgün

Bir şey var aramızda Senin bakışından belli Benim yanan yüzümden. Dalıveriyoruz arada bir. İkimiz de aynı şeyi düşünüyoruz belki, Gülüşerek başlıyoruz söze. Bir şey var aramızda Onu buldukça kaybediyoruz isteyerek. Fakat ne kadar saklasak nafile Bir şey var aramızda, Senin gözlerinde ışıldıyor, Benim dilimin ucunda.

Tarih: 17 Oca, 2012 Saat: 11:31 | Kategori: Nahit Ulvi Akgün

Bir pencere açıldı kitabımın sayfasında El sallayarak sen göründün, Satırlar takım takım evinin önünde Ne güzel bu küçük askerler… Fakat kayboluyorsun pencereden Şimdi ağlıyor bütün harfler… Sonra birden beliriyorsun Elinde nakışlı mendilin, gülümsüyorsun Ve başlıyorsun konuşmağa Sesin ağlamaklı, Sesin yumuşak, Anlattıklarına karışıyor kitabın anlattıkları..

Tarih: 17 Oca, 2012 Saat: 11:33 | Kategori: Nahit Ulvi Akgün

Nereye gittiysem yadırgadım yerimi Canıma tak etti bu göçebe yaşam Tam alışırken yurduma yuvama Bir de bakıyorum saat tamam. Yüzümü iyiden iyiye tanıyorum Elim ayağım benim de Başkası çıkacakmış gibi karşıma Aynalardan kaçıyorum şimdi. Zaman içinde böyle darmadağın Ne mutluluğum belli ne mutsuzluğum Bir düşteymiş gibi hafif Sis dağlarından yuvarlanıyorum.

Tarih: 17 Oca, 2012 Saat: 11:34 | Kategori: Nahit Ulvi Akgün

Hiçbir şey değişmeyecek o gün Göçüvereceksin bu insan kalabalığından Gelmemiş gibi olacaksın dünyaya Sanki bu odada sen oturmadın Sen giymedin bu elbiseyi Ağlamadın Gülmedin Yemedin bu ağacın meyvasını Bütün maceran Bir varmış Bir yokmuş.

Sayfa 1 - 11