Yüzümü Sana Döndüm – Şeref Yılmaz

Gökçe bir ağacın
Güneşe düşerken gölgesi
Yüzümü Sana döndüm ey yâr
Nicedir gezerim diyar diyar
Yüreğimde günahların hacaleti var.

Senin varlığınla parıldar her varlık
Senin izninle hayat devam eder daima
Senin nurunla güneşler
Çiğ tanesi gibi iner yanaklarıma.

Yüzsularını döktüm artık
Döktüm bütün dilleri
Yüz sürmekteyim kapına
Çaresiz günlerden beri.

Sen Cebbar u Kahharsın
Sen Settar u Gaffarsın
Yüzümü Sana döndüm ey yâr
Ruhumda tipi fırtına kar
Yüreğimde günahların hacaleti var.

İçimde biriken kirleri
Beni deli eden fikirleri
Silip süpür ey rahmet
Arı duru kıl ey yâr
Gezdirme beni diyar diyar
Ruhumda günahların hacaleti var.

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166