Yüksel Pazarkaya – Hayatı ve Eserleri

Yüksel Pazarkaya (1940 – ) Şair, öykü ve oyun yazarı. İzmir’de doğdu. Ortaöğrenimden sonra Sümerbank bursuyla Almanya’ya gitti. Stuttgart Üniversitesi’ni bitirerek Kimya Mühendisi oldu (1966).Studgart Üniversitesi ve Studgart Halk Yüksek Okulu’nda, Almanca, edebiyat, felsefe dersleri verdi. Bu görevdeyken “Almanya’daki Türk edebiyatı” konusunda araştırmalarını sürdürdü.

Anadil adlı bir edebiyat dergisi çıkardı. Türk edebiyatının ve Türk yazarlarının Almanya’da tanıtılmasında hizmetleri oldu. Bu çalışmalar arasında çeşitli çeviriler yaptı, etkinlikler düzenledi. Kimi şiirlerini seslendirerek kitap-kaset biçiminde sundu.

1960 kuşağının Behçet Necatigil’den etkilenmiş, yalın dille, özlü ve duygulu şiirler yazar şairlerinden.

ESERLERİ
– Koca Sapmalarda Biz Vardık (1968)
– Aydınlık Kanayan Çiçek (1974)
– İncindiğin Yerdir Gurbet (1979)
– Saat Ankara-Takvim Dizeleri (1981)
– Sen Dolayları (1983)
– Karanlıktan Yakınma (1984)
– Dost Dolayları (1990)
– Sen Dolayları ve Sevgi Dolayları (1992)
– Mutluluk Şiirleri (1995)
– Yol Dolayları

ÖDÜLLERİ:
* 1987 Bundesverdienstkreuz (Almanya Onur Vatandaşı)
* 1989 Adelbert-von-Chamisso-Preis (Bavyera Sanat Ödülü)
* 1991 Orhan-Asena-Preis (Orhan Asena Ödülü)
* 1991 Salihli-Preis (Salihli Ödülü)
* 1994 Kinderbuchpreis des Bremer Senats (Bremen Senatosu Çocuk Kitapları Ödülü)
* 2001 Chamisso-Poetikdozentur der Technische Universität Dresden (Dresden Üniversitesi Şiir Ödülü)
* 2005 Sonderauszeichnung bei der Vergabe des Heldun-Taner-Preises (Haldun Taner Özel Ödülü)

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166