Yahya Akengin – Hayatı ve Eserleri

Yahya Akengin, 1946 yılında Bayburt’ta doğdu. Erzurum Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünü bitirdi, daha sonra edebiyat lisansını tamamladı. 1967’de başladığı edebiyat öğretmenliğini orta öğretimde, Gazi Eğitim Enstitüsü’nde ODTÜ’de sürdürdü. 1979’da Kültür Bakanlığı Baş Müşavirliği’ne, 1985 yılında TRT Ankara Radyosu Tiyatro ve Eğlence Yayınları Müdürlüğü’ne atandı, TRT Televizyon Dairesi başkanlığı uzmanlığında bulundu. Şiir, roman ve tiyatro türlerinde 15 eseri yayımlandı. Eserleri dolayısıyla 9 ödül aldı. Yahya Akengin, aynı zamanda yazarların Meslek Odası konumundaki İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği)‘nin başkanlığını yaptı. Halen Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜSAV) başkanı.

1968 yılında başladığı yazı hayatını Hisar, Türk Edebiyatı, Doğuş Edebiyatı, Milli Kültür, Boğaziçi ve Türk Dili Dergilerinde sürdürdü. Bazı günlük gazetelerde de tiyatro, sinema, kitap eleştirileri ve gezi notları yayınlandı. Eserleri çeşitli Üniversitelerde lisans tezi olarak ele alınan Akengin birçok uluslararası toplantılara Türkiye’yi temsilen katıldı.(Struga şiir festivali, Liege Şiir Bienali, Bağdat Mirbet Şiir Festivali, Ttaristan Şiir Bayramı vb.)

Türkiye radyolarında çok sayıda Radyo Tiyatrosu yayınlanan Akengin‘in senaryo çalışmaları da bulunmaktadır. 1980 – 1985 yılları arasında Bakanlıklar arası Film ve Senaryoları Değerlendirme Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Akengin‘in eserlerine M.E.B. Talim Terbiye Kurulu Kararıyla Lise ders kitaplarında yer verilmektedir. “Eski Çarıklar” ve “Aile Bağları” İsimli Tiyatro Eserleri Türkiye’nin hemen her yerinde ve KKTC ‘de sahnelendi.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Aşka Verilmiş Muhtıra
– Oğuz Dede

ROMAN
– Sarkaç

TİYATERO
– Eski Çarıklar
– Aile Bağları

ÖDÜLLERİ
* 1992 Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Sanat Ödülü. (“Oğuz Dede” ile”
* İstanbul Tuzla Belediyesi 700.Yıl roman ödülü. (“Sarkaç” ile)

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166