*Uğur Işılak / Hayatı ve Eserleri

15.11.1971 yılında Almanya’nın Neviges şehrinde dünyaya geldi. İlk orta ve lise öğrenimini Almanya’da tamamladıktan sonra Açık Öğretim İktisat Fakültesinde öğrenimine devam etti. Çocukluğunu Almanya’nın Neviges şehrinde geçiren sanatçı daha sonra ailesiyle birlikte Gelsenkirchen şehrine taşındı. Henüz çocukluk yıllarında şiire ve şairlere olan merakı ile sekiz yaşlarında ilk şiirlerini yazmaya başladı. Oniki yaşlarında ağabeyi Abdullah Işılak’tan bağlama çalmayı öğrendi.

Uğur Işılak / Hayatı ve EserleriBağlamada ustalaşmasıyla birlikte genelde halk edebiyatı normlarında yazdığı şiirlerini onüç yaşında bestelemeye başladı ve ilk albümünü 1988 yılında dinleyicinin beğenisine sundu. Albümün promosyonuyla beraber Avrupa’nın muhtelif yerlerinde konser verdi. Kendi kaset çalışmalarını devam ettirmek amacıyla 1990 yılında Almanya’da ses kayıt stüdyosu kurarak aranje ve tonmaisterlik yeteneklerini de geliştirdi. Yaklaşık 15 yıllık profesyonel sanat hayatında sözü ve müziği kendisine ait olan 250’ye yakın eser ve titizlikle elediği yüzlerce şiir ortaya koydu.

Kaliteli eserleri, şahsiyetli davranışları, vakarlı duruşu edebi ve güzel türkçesiyle sanatçı(lık) profilini yansıtırken diğer yandan Anadolu değerlerine bağlılığı ve magazin dünyasından uzak kalışıyla halkla bütünleşti. Türkiye ve Avrupa genelinde verdiği konserler çeşitli üniversite ve sivil toplum örgütlerinde yaptığı seminer ve ’Anadolu Gönül Sohbetleri’ yayınlanan haber ve röportajlarıyla gerçek bir ’sanat adamı’ profilini ortaya koydu.