Süheyla Taşçıer – Hayatı ve Eserleri

Süheyla Taşçıer, gazeteci ve şair. Gözlerini, dünyaya Ankara’da dünyaya açtı. Siyasi 7 gün dergisinde yayımlanan “Türkiye’deki Bunalım”, “TRT’nin Yakasından düşün”, “Halk Eğitimi”, “Altındağ Halkını Tanıyalım” başlıklı yazıları usta yazar ve gazetecilerin dikkatini çekti. Ankara’da gazeteciler sokağı olarak bilinen, Rüzgarlı Sokak’la 15 yaşında tanıştı. Amatör muhabirler yetiştiren Radyo Televizyon dergisinde çalıştı. Ardından “Okul” olarak nitelendirilen Barış gazetesinde çalışmaya başladı.İri siyah gözlerinde babasının gözleri yaşama kapandığında alfabeyi yeni sökmüştü. Ama verdiği sözü tutmuştu… Eve ekmek ve su götürüyordu. “Gazeteci olunmaz doğulur” diyen Şinasi Nahit Berker’den ve ustaları Nahit Duru ve Durul Salman’dan elleri titreyerek gazetecilik adına çok şey öğrendi. Barış Gazetesinde yaptığı haberlerlerin ses getirmesi ve Ankara’da liselerarası şiir yarışmasında ikinci gelmesinden sonra, Hürriyet gazetesinin kapıları açılmıştı. “Büyük Deniz” dediği Hürriyet gazetesinde yine usta gazetecilerle çalışmaya başladı.”Yere düşen her şeyi harf olarak algıladım. Eve götürüp yeni sözcükler üretim” diyen Taşcıer’ siyah okul önlüğü ile girdiği Rüzgarlı Sokak’ta, artık gazeteciydi. Basın denen organizma bu dokuyu ret etmemişti..Taşcıer, sağlık alanında yaptığı haberlerle ses getirirken ödüller de alıyordu.

12 Eylül ihtilalinde yazdığı “Yeni Hükümetle Yeni Zamlar” haberi nedeniyle İstanbul sıkıyönetim komutanlığınca, üç gün süren sorgulama sonunda 10 gün gözetim altına alındı. Ayrıca Ankara sıkıyönetim komutanlığı ASALA Esenboğa baskını haberiyle ilgili olarak Taşcıer’i günlerce sorguladı. “Gençliğimi Ankara- İstanbul- İzmir sıkıyönetim komutanlıklarında ‘Niye bu haberleri yazdın, sorgularıyla geçirdim” diyen Taşcıer, 8 yıl Hürriyet gazetesinde çalıştı. Kanal D- Böyle Gitmez – Prizma. Show TV -Temiz Eller, Kent TV Gece Vizyon programlarında özel haber muhabiri olarak çalıştı.

Ustası Cemal Süreya “Şair İstanbul’da yaşar” deyince 1988 yılında İstanbul’a geldi.20 yıldır İstanbul’da yaşayan Taşcıer’in 16 yaşında “yaşamda annemden sonra sahip olduğum en değerli varlığım” dediği Cem adında bir oğlu var.
İlk şiir kitabı, 1990 yılında yayımlanan, On İki Saatlik Sevgili’ yi, 1992 yılında yayımlanan ikinci kitabı Yağmur Altında Sevişsek izlemiştir. Süheyla Taşçıer 2008 yılında, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği, BACIYAN-I RUM (ANADOLU KADINLARI) adlı belgeselin metin yazarlığı ve senarstliği de yapmıştır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Tenimin Altındaki Tanrıçalar
– Oniki Saatlik Sevgili
– Yağmur Altında Sevişsek

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166