Şeref Yılmaz – Hayatı ve Eserleri

Şeref Yılmaz; 1967 yılında Antalya’da doğdu. Antalya Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1991 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Üniversite yıllarında

Konya Postası Gazetesi’nde düzenli köşe yazısı yazdı.

Millî Kültür, Gençliğin Sesi, Türk Edebiyatı, Dergâh, Berceste ve Yağmur dergilerinde şiir ve yazıları yayınlanan Şeref Yılmaz, 1992–1995 yılları arasında Özbekistan Türk Cumhuriyeti’nde bulundu. Semerkant Alişir Nevai Üniversitesi’nde “Çağdaş Türkiye Türkçesi” dersleri verdi. “Yabancılar için Türkçe Öğretim Teknikleri” üzerine araştırmalar yaptı.

1995–1998 yılları arasında basın yayın şirketinde çalıştı. Vatanî görevini Kars’ın Kağızman ilçesinde tamamladı. 1998–2002 yılları arasında özel bir üniversitede Türk Dili dersleri verdi. 2002 yılında yüksek lisansını bitirdi. 2002–2004 yılları arasında Avustralya’da bulundu. Türkiye Yazarlar Birliği üyesi olan Şeref Yılmaz, bir yayınevinde yayın yönetmenliği yapmaktadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Her şey Senin İçin
– Hüznü Çalan Mevsimler

HİKAYE
– Leyla ile Mecnun

GEZİ-HATIRA
– Dünyanın Dibi Avustralya

DEENEME
– Erguvan Hasreti
– Sürmeli Türkçe

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166