' Talip Apaydın '

Tarih: 3 Ağu, 2012 Saat: 13:36 | Kategori: Talip Apaydın
Talip Apaydın

1926 yılında doğdu. Hikâye ve roman yazan, şâir. Polatlı'ya bağlı Ömerler Köyü'nde doğdu. İlk eğitimini Beypazarı'nda yaptı. Daha sonra Çifteler Köy Enstitüsü (1943) ve Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü'nü bitirdi. Çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. Günümüz yazarlarındandır. İlk şiir ve hikâyelerini Köy Enstitüleri Dergisi'nde yayınladı (1945-1946). 1948-1950 yılları arasında Yücel, Varlık, Edebiyat Dünyası, Fikirler, İmece, Yeni […]

Tarih: 3 Ağu, 2012 Saat: 13:43 | Kategori: Talip Apaydın

On sekiz yaşın nisan günleri Dünya bir kızın gözlerinden ibaret Hayat bir tas su içimi Ne zaman oldu aklımda yoktu Yağmurlar yağdı hatırladım Yayıldı içime aşk iklimi. Toprak kokusu bu muydu? Böyle miydi benim insanlarım Ben hiç yoruldum mu severken Ah bu uzak ses kimin Şüpheniz olmasın şimdi bile Düşüp ardına gidebilirim.

Tarih: 3 Ağu, 2012 Saat: 13:44 | Kategori: Talip Apaydın

Bencillik en çürük yanımız Her an çeker paçamızdan Sıfır noktasına indirir bizi Atlayıp geçersek ne iyi Yoksa hiç olup kalırız. Gözümüz kör, kulağımız sağır Susar içimizdeki insan sesi Nice güzelliklere duyarsız "Rab bana, hep bana" Arsız otlara benzeriz. Hele kimilerini gördükçe İnsanlığımızdan utanırız Kimbilir belki de Silkinip bir güzelce Pisliklerden arınırız.

Tarih: 3 Ağu, 2012 Saat: 13:46 | Kategori: Talip Apaydın

Sana lodos demişiz Bize alıştığın gibi gel Güneyden koku getir Dolu dolu bulutların önünde Es ince ince es ılık ılık Bir sabah kalkınca Karları erimiş bulalım Kabarmış bulalım tarlaları Buralara oturmuşuz Sevdir bize Selam getir Güldür bizi.

Tarih: 3 Ağu, 2012 Saat: 13:47 | Kategori: Talip Apaydın

Hiç bu kadar kararmadı gökyüzü Hiç bu kadar kirlenmedi sular İnsan insana bu kadar uzak değildi Böyle kaçırmazdık birbirimizden gözümüzü Küçük bir kız şimdi babasını sorar Hadi yanıtlayın kızartıp yüzünüzü.

Tarih: 3 Ağu, 2012 Saat: 13:48 | Kategori: Talip Apaydın

Yalnızlık tarlasının geniş düzünde Tek başına yaşıyan kuşlar gibi Yaşadım dayanabildiğim kadar Öğüncüm bu olacak yeryüzünde. Bir yol ki kendimizden başlar Kolay olmıyan güzel olan Gelecek Türkiye'ye gidecektir Geçip yalnızlığın tarlasından. İnanıyorum gerçek bu tarafta Öyle gecelerim oldu ki apaydınlık Pişman değilim üzgün değilim Git kafamdan yalnızlık.

Tarih: 3 Ağu, 2012 Saat: 13:41 | Kategori: Talip Apaydın

İşte gene Kasım ayı Oturup Atatürk'ün nutkunu okumalı Göreceksiniz dünya aydınlık Çözülüp gidecek kafanızdaki bulanık Geçer üstünüze gelen her bulut Karanlıklarda yolunu bulan umut Görün Nutuk'da nasıl canlı Her sözcükte her cümlede diri: Atatürk'ün pehlivan fikri Bir gün yenilir mi sanırlar? Nutku okusunlar da anlasınlar Anlasınlar ana yol nereye. "Uygar bir millet" diyor Atatürk "Uygar […]

Tarih: 3 Ağu, 2012 Saat: 13:50 | Kategori: Talip Apaydın

Susadım Bozkırlar ortasında Kurudu dudaklarım Çağırmayın gelemem Bir tas su uzatın Çabuk olun biraz Beni kurtarın.

Sayfa 1 - 11