' Salah Birsel '

Tarih: 31 Oca, 2012 Saat: 13:28 | Kategori: Salah Birsel

1919'da Balıkesir'in Bandırma ilçesinde doğdu. 1999 yılında İstanbul'da yaşamını yitirdi. Ortaöğrenimini İzmir'de Saint Joseph Fransız Okulu ve İzmir Erkek Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi. 2 yıl sonra aynı üniversitenin Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümüne geçti, 1948'de mezun oldu. 1943-1949 arasında İstanbul Nişantaşı Ortaokulu'nda Fransızca öğretmenliği, 1953-1956 arasında iş müfettişliği, 1956-1960 arasında Edebiyat Fakültesi Kütüphane […]

Tarih: 12 Ara, 2011 Saat: 18:37 | Kategori: Salah Birsel

Kilimlerle senin sofalarla var yürüyüşün Geldik şimdi bu saçların ki çözdüm ve çözmedim Kuşluk yürüyüşün senin gerinmelerle ikindi yürüyüşün İnceciksin terliklerle uzunsun ya da gözlerle Öyle yürüyüşün ki inmiş atlardan ya Erzurum'dan Aşkın ardınca oldular ki anlayın işte artık Hem İzmir'de Kordon boyuyla senin şıkırtıların Geldik şimdi bu ellerin ki tuttum ve tutmadım Böyleleyin yürüyüş […]

Tarih: 12 Ara, 2011 Saat: 18:42 | Kategori: Salah Birsel

Kimse inanmaz Benim hafif-makineliyle öldüğüme Veya ayrıldığıma dünyadan. Benimde başkentte bi odam Şiir kitaplarım Üniversitede adım Ve arkadaşım vardı. Ünüm de olurdu Yaşasaydım.

Tarih: 12 Ara, 2011 Saat: 18:44 | Kategori: Salah Birsel

Sen şimdi kocanın evinde oturuyorsun Ve saçların artık eskisi gibi değil Geceleri yemekten sonra Çorap söküğü dikersin Belki de ellerin soğan kokar. Senin kocan bir suratı çirkin adam Ağzı açık uyur Ve senin vücudun bozulur çocuk doğurdukça.

Tarih: 12 Ara, 2011 Saat: 18:47 | Kategori: Salah Birsel

Ah, iç gıcıklayıcıdır sabahları yâlel, Bir nağme uzanır davuldan Sepetçioğluna, İzmirlilerden üç akıllı iskemle atmış kordona Zurna çalıyor Pasaport önünde zurna. Çocuklar ayak uydurmaya çalışıyor oyuna, Helhel takmış kadının biri de koluna, Oyunla kadınla öyle pırıl pırıl ki helhel, Ah iç gıcıklayıcıdır sabahları yâlel.

Tarih: 12 Ara, 2011 Saat: 18:49 | Kategori: Salah Birsel

Ben karaşinlere vurgunsam Sarışınlara da bayılırım. Zemheri ayazını da kovalarsam Apul apul yürürüm yaz sıcağında. Koşarlı akılların önünde eğilirsem Bönleri sezdirmeden okşarım. Bir vay aman dünyası Dört bir yanda pideciler. Cicibici hoşarlık el üstünde Devekuşu bilgisizlik yanında. Ah ah beni benden ayırın Aydınlıklar değil karanlıklar, Amber kokar, Buram buram gül kokar.

Tarih: 12 Ara, 2011 Saat: 18:52 | Kategori: Salah Birsel

Ben Güzin'i düşünürken Güzin'in de düşündükleri vardı İnce inceydi parmakları Minnacık bir yüzü vardı. Güzin'in aklında Atlar arabalar Daha başka erkekler Başka hayatlar vardı. Güzin'in kedileri vardı Benim gibi okşanmak isteyen Ama sevdanın adı geçsin Güzin kaşlarını çatardı. Güzin masalların da Güzin'i Şehzadeler Güzin'in şehzadeleri Bir büyük defter tutar Güzin'in hayalleri. Ben odada otururken Güzin'in […]

Tarih: 12 Ara, 2011 Saat: 18:54 | Kategori: Salah Birsel

Ne yapar çileli Hacivat şimdi mezarda Dayak mı yer gene Karagöz'den o yerde Yoksa çay mı pişirir pilav ya zerde Ne yapar çileli Hacivat şimdi mezarda. Büyük hayalleri yoktu zaten hayatta Bozuk düzen bir ev üstelik Balat'ta Şaşırmaya kalkmamıştır bu yüzden Arafat'ta Dedim ya tokgözlüydü zaten hayatta. Kaldıysa tuhaflığı kalmıştır perdede Çektiklerine gülünüyor hâlâ memlekette […]

Tarih: 12 Ara, 2011 Saat: 18:56 | Kategori: Salah Birsel

Hacivat'ın evi Köşede ufaraktan, Bir tüfek atımı duraktan, Kapı pencere elekten, Döşemeler zemberekten, Dökülmekten, Sökülmekten, İncelmiş süprülmekten.

Tarih: 12 Ara, 2011 Saat: 18:58 | Kategori: Salah Birsel

Hacivat'ın karısı, İncecikten yeldirmeli, Göz kaş oynatmalı, Gerdan kırmalı, Beden sarmalı. Gülmeli güldürmeli. Rakı süzmeli, Aşık üzmeli, Şiir düzmeli. Hacivat'ın karısı, Beyoğlu'nda gezmeli.

Sayfa 1 - 3123