Rüştü Onur – Hayatı ve Eserleri

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

(1920 – 1942) Bir köy öğretmeninin oğlu olan Rüştü Onur, 1920’de Devrek’te doğdu, 1942’de İstanbul’da veremden öldü. İlköğrenimini doğduğu ilçede tamamlayan Onur, liseyi Kastamonu ve Zonguldak’ta okudu. 1938’de Zonguldak Çelikel Lisesi’ndeyken, vereme yakalandı ve öğrenimine bir yıl ara vermek zorunda kaldı. Daha sonra aynı nedenle okulu bıraktı. “Maliye Varidat Memur Muavini” olarak Ereğli Kömür İşletmeleri’nde … Devamını oku…Rüştü Onur – Hayatı ve Eserleri

İtiraf – Rüştü Onur

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

I Size açabilmeliydim içimi Geceler yalnız size Ve yüzüm kızarmadan Çocukluğumun küçük aşklarını Anlatabilmeliydim Geceler yalnız size. II Benim de aşklarım oldu Ve alabildiğine günahlarım. Halbuki bigünah olmak istedim Bütün ömrümce. III Anam, Ben topaç çevirirken sokakta, Benim güzel oğlum, Paşa olacak derdi… Halbuki ben hâlâ Topaç çeviriyorum sokakta.

Şair Leyla Sokağı – Rüştü Onur

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Payıma düşen toprak parçası Senin de payına düşer Ayrılık gayrılık yok Ölüm nefesinde nasıl olsa Amma henüz vakit erken Daha gün Karşı apartmanın balkonunda Dur bakalım hele Ben salata satayım Şair Leyla Sokağı’nda Sen gene koş Bez fabrikasındaki Tezgahının başına Ölüm içimde Ölüm dışımda Ölüm talihsiz aşımda Ölüm kuru başımda Teselli benim gözyaşımda.