' Oktay Rıfat Horozcu '

Tarih: 28 Oca, 2012 Saat: 12:45 | Kategori: Oktay Rıfat Horozcu
Oktay Rıfat Horozcu / Hayatı ve Eserleri

(1914-1988) 10 Haziran 1914'te Trabzon'da doğdu. 18 Nisan 1988'de İstanbul'da yaşamını yitirdi. 1936'da Ankara Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Maliye Bakanlığı'nca gönderildiği Paris'te siyasal bilgiler fakültesinde 3 yıl öğrenim gördü. 2'nci Dünya Savaşı'nın başlaması nedeniyle 1940'ta eğitimini tamamlayamadan yurda döndü. Maliye Bakanlığı'nda, ardından Matbuat Umum Müdürlüğü'nde çalıştı. Ankara ve İstanbul'da serbest avukatlık yaptı. 1955'te İstanbul'a yerleşti. 1973'te […]

Tarih: 19 Ara, 2011 Saat: 22:21 | Kategori: Oktay Rıfat Horozcu

Ağzımın tadı yoksa, hasta gibiysem, Boğazımda düğümleniyorsa lokma, Buluttan nem kapıyorsam, vara yoğa Alınıyorsam, geçimsiz ve işkilli, Yüzüm öfkeden karaya çalıyorsa, Denize bile iştahsız bakıyorsam, Hep bu boyu devrilesi bozuk düzen, Bu darağacı suratlı toplum!

Tarih: 19 Ara, 2011 Saat: 22:28 | Kategori: Oktay Rıfat Horozcu

Bir yağmurla çıkıyor rıhtımına sıkıntının, büyük kayıkların dönüşünü gözlüyordu, akşam balığın karnında bekliyor. Fitili tütüyordu servilerin ve yazılar dallar arasında. Mahallenin deniz koktuğu kamburun atla dolaştığı saatlerin saatlere benzediği bir günde bekliyordu insanların dönmesini oraya oysa bir delik kalıyordu yerinde umutların, kara bir yelken yarını olmayan iskelede. Mevsim, tonozların altından geçerek basıyordu toprağa, çöp yığınları […]

Tarih: 19 Ara, 2011 Saat: 22:31 | Kategori: Oktay Rıfat Horozcu

Her dakikasını ayrı hatırlarım Erenköy'de geçen zamanımın Rüyama girer bir arada İstanbul bahar ve Türkân'ım Bir odamız vardı etrafı sarmaşık Bostanlara bakan penceremiz O güller kadar taze Ben ona deli gibi âşık Bir yastıkta dinlenir başlarımız Saçlarım saçlarına karışırdı O güzel bir kızdı ince alımlı Ne giyse yaraşırdı Yeter ki gönüller şen olsun Şarkılar söylerdik […]

Tarih: 19 Ara, 2011 Saat: 22:32 | Kategori: Oktay Rıfat Horozcu

Dişli rüzgârlara karşı büyüttüm Düşman gecenin içinde seni Bir damlacık aydınlığım Kalemime kâğıdıma şavkı vuran Avucumda koruduğum bugüne.

Tarih: 19 Ara, 2011 Saat: 22:35 | Kategori: Oktay Rıfat Horozcu

Gece oldu yandım Tepeden tırnağa donandım İndim şehre pırıl pırıl Geçtim ışıklar içinden Işıklar ışıklar ışıklar içinden Işıklar içinde.

Tarih: 19 Ara, 2011 Saat: 22:36 | Kategori: Oktay Rıfat Horozcu

Öyle durgun, sıcak saatler vardır ya, Hani kararmış tahtalar, nikel, bakır Işır karanlık odalarda, kanarya Susar, kedi uyur, yazdır. Hani yaprak kıpırdamaz, çakıl yanar, Bir böcek sesi gelir bahçeden, fincan Düşlere götürür sizi, kesik kanar, Emersiniz, yazdır akan. Öyle durgun, öyle sıcak saatlerde, Sessiz bir bahçe görünür aynadan, Nerde bu gök, dersiniz, bu ağaç nerde, […]

Tarih: 19 Ara, 2011 Saat: 22:38 | Kategori: Oktay Rıfat Horozcu

Bütün karanlığı versem size giden geceyi durduramazsınız Işır odamızın havası kaçar çeşmelerinizden durduramazsınız Ben denize bakarım sandalca uzaktan Siz yüzersiniz bir kuş uçar bir gemi geçer durduramazsınız.

Tarih: 19 Ara, 2011 Saat: 22:39 | Kategori: Oktay Rıfat Horozcu

Bana benzer bacalar aşkla tüten, Kaçırırlar Gece'den düşlerini. Üstümdeki çardak ve bu dal benden, Gökyüzü bahçem, bulutum kan rengi. Şarabım bir sabra erişmiş küpte, Bir elim ay, bir elim körpe güneş, Bir göl gibiyim akşamlara dönmüş, Yıldızları kendinden daha dipte.

Tarih: 19 Ara, 2011 Saat: 22:40 | Kategori: Oktay Rıfat Horozcu

Benim yârim iki dirhem bir çekirdek Hoppa mı hoppa Rakı içer Kadeh kırar Benim yârim sırasında benden hovarda Kavuniçi mendil Markalı çanta Benim yârim çıtkırıldım Benim yârim alafranga.

Sayfa 1 - 41234