' Müştak Erenus '

Tarih: 16 Şub, 2012 Saat: 10:26 | Kategori: Müştak Erenus
Müştak Erenus / Hayatı ve Eserleri

1915'te Afyonkarahisar’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. 1940'ta İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Avukatlık mesleğini seçti. 1940’lı yıllarda "Yücel" dergisi çevresinde toplanan genç şairler arasında yer aldı. İlk şiirleri "Yücel"in yanısıra Yenitürk, Kaynak, Şadırvan dergilerinde de yayınlandı. Asıl kişiliği 60’lı ve 70’li yıllardaki şiirleriyle yeni bir aşamaya ulaşarak belirginlik kazandı. "Duyuru" kitabında yer […]

Tarih: 16 Şub, 2012 Saat: 10:29 | Kategori: Müştak Erenus

Bir uzun öykü biter Yorulur kişileri Girer derede yıkanır. Yollar inatçıdır Keçiler ağaçlara tırmanır Döner döner de bir Temmuz günü Böceklerle bir köşede tükenir. Çalkanır güçlü denizler Bütün o delilikler üstüne Devrilir devrilir de Varır bir çöplükte yorulur Yurdum benim Taşım toprağım Göğüm ağacım Çiçekli dikine dikine yamacım Gelir gelir de Kötü bir güne dayanır. […]

Tarih: 16 Şub, 2012 Saat: 10:30 | Kategori: Müştak Erenus

Üstümüzde bu şaşkın bulutlar Küskün bir telâşın peşinde Nereye gidiyorlar Ve de bu günler neyi getiriyor böyle Ve de niçin götürmüyorlar getirdiklerini Bıktıramazsınız bizleri günlerimizden Umutlarımız çocuklarımızın gözlerine emanet Ve de içimizdeki bu tosun sevgi Yağma yok Yedirmeyiz kimseye.

Tarih: 16 Şub, 2012 Saat: 10:32 | Kategori: Müştak Erenus

Çocuklar Ağlamasın Hiç ağlamasın Güneşte yunmuş bir damla su. Ama siz ağlayın payınıza düşeni Bilerek, ederek Ve de hiç hak geçirmeden Şu perişan rahatlığınıza Ne hale getirdiğiniz bu dünyaya Namusluca, utanarak ağlayın Ama çocuklar ağlamasın Hiç ağlamasın.

Tarih: 16 Şub, 2012 Saat: 10:35 | Kategori: Müştak Erenus

Sen karanlıkta hiç türkü söyledin mi Türkü söyledin mi hiç karanlığa Hiç yemin ettin mi gönülden Katıldın mı bir inanca Yürek dolusu binlerle Hiç sevdin mi ha Sevdin mi? Hadi be.

Tarih: 16 Şub, 2012 Saat: 10:37 | Kategori: Müştak Erenus

Bu bağışlanmak isteği de Nerden çıktı şimdi Cam gerisinde bir başına Şu kumrunun gözleri Yeşille karmakarışık Bir türlü anlayamıyorum. Bu bağışlanmak isteği de Nerden çıktı şimdi Bir ömür boyu Birbirimizi görmediğimiz Bu güzel başım Ve sanki bir inada Yürütüp getirdiğim bu ayaklar Ve nedense her sarhoşluğumda Bakıp da özür dilediğim bu ellerim Bugün benden ayrı […]

Tarih: 16 Şub, 2012 Saat: 10:39 | Kategori: Müştak Erenus

Kuzguncukta nenemin evi Nazarlığı yumurtadan çiçekler Telaş toplardı nenemin elleri Şeftali yemiş kardeşim Ağzı pembe bulaşık Ben daha oynayacağım derdi. Bazen insanın aklına gelmiyor değil Hani gidip de şöyle Gül fesliğen olup dönmek diyorum Yok öyle yağma şey Güzelim umutlar içindeyim bu dünyada Yaşayacağım diyorum.

Tarih: 16 Şub, 2012 Saat: 10:42 | Kategori: Müştak Erenus

Bir söğüt dalının yeşilini getirdim sana Üstünde kelebeğin mavisi Durma işte öyle Niye geldin diye sorma Bir nar ağacı gibiyim tepeden tırnağa Geldim bu söz dinlemez sevgiyle böyle.

Tarih: 16 Şub, 2012 Saat: 10:44 | Kategori: Müştak Erenus

Muteber bir dünya vatandaşı olaraktan Bulutlara dayayıp merdiveni Elimdeki şu posta güvercinini Salacağım gökyüzüne Allah Lillâh aşkına İ n s a n a ş k ı n a Topunuzu ihbar edeceğim Ne hale getirdiniz şu dünyayı be.

Tarih: 16 Şub, 2012 Saat: 10:46 | Kategori: Müştak Erenus

Ölmek istemiyorum diyordu içinden. İri taşlı kirli bir duvar önünde Fazla bekletilmeden İki beyaz bulut geçti Ve iki beyaz kelebek Mavi bir diken üstünde Sevişemeden uçtular. Her şey ortada soğuktu Ve güneş Sabahları bilerek dikine çıkıyordu. Biz bütün bu olanları Anlaşılmaz bir uzaktan seyrettik Kapılarımız inadına üzerlerimize çiviliydi. Korkak sokaklarda sarı ışıklar Geceler boyu çekinmeden […]

Sayfa 1 - 212