' Kemalettin Kamu '

Tarih: 26 Oca, 2012 Saat: 10:47 | Kategori: Kemalettin Kamu
Kemalettin Kamu / Hayatı ve Eserleri

(1901-1948) 15 Eylül 1901'de Bayburt'ta doğdu. Erzurum'da, dışarıdan sınavlara girerek ortaokul 1. sınıfa kaydoldu, Refahiye'de ortaokuldan mezun oldu. Babasının, Erzurumun işgali üzerine kalp krizi geçirip ölmesi üzerine Annesiyle birlikte Sivas'a, oradan da Kayseriye yerleşti. Bir yandan bulduğu her işte çalışarak geçimlerini sağladı öte yandan şiir yazdı. Bursa'ya ve ardından İstanbul'a yerleşen Kamu İstanbul Erkek Öğretmen […]

Tarih: 18 Ara, 2011 Saat: 21:49 | Kategori: Kemalettin Kamu

Sular pırıl pırıl, rüzgar mis kokulu, Kuş uçurmaz eski Türk kalyonlarının yolu. Sağda sıra dağlarla kabaran Anadolu Yeşil eteklerinde tükeniyor Toros'un! Havada bir dost eli okşuyor derimizi; Boynu bükük adalar tanıyor sanki bizi… İçimize çevirip nemli gözlerimizi Geçtik yabancı gibi yakınında Rodos'un!

Tarih: 18 Ara, 2011 Saat: 21:52 | Kategori: Kemalettin Kamu

I. Sırma sarısını yay saçlarına, Gözüne rengini koy denizlerin; Düşün dudakların en incesini, Yüzüne tuncunu ver benizlerin. Onda yürüyüşün en yiğitçesi, Onda bükülmezi vardı dizlerin Gezerdi ülkede bir hızır gibi Em olup derdine çaresizlerin. II. Durgun bir denizi andırır dışı İçi hiç sönmeyen bir yanardağı. Sesinde ıslığı eser kuvvetin, Sözünde şahlanır Hakkın bayrağı Gökle Güneş […]

Tarih: 18 Ara, 2011 Saat: 21:54 | Kategori: Kemalettin Kamu

Daha deniz görmemiş bir çoban çocuğuyum Bu dağların eskiden aşinasıdır soyum Bekçileri gibiyiz ebenced buraların Bu tenha derelerin, bu vahşi kayaların. Görmediği gün aynı pınardan doldurup testimizi Kırlara açılırız çıngıraklarımızla Okuma yok, yazma yok, bilmeyiz eski yeni Kuzular bize söyler yılların geçtiğini Arzu, başlarımızdan yıldızlar gibi yüksek Önümüzde bir sürü, yanımızda bir köpek Dolaştırıp dururuz […]

Tarih: 18 Ara, 2011 Saat: 21:56 | Kategori: Kemalettin Kamu

Dediler; "davranma,düştün kapana, Ya çek bıçağını,ya gel amana!" Dedim ki; "Dadaşı doğuran ana, Taşır mı karnında eğilecek baş?" Bilmem ki öldü mü?, kaldı mı diri? Kanla temizlendi elimin kiri. Koyu karanlıkta haykırdı biri, Dedi ki; "ben ettim, sen etmem Dadaş!" Yerine gelmişti Dadaşın andı, Kamayı parlattım yüreğim yandı, Kurtulan, kancıkça pusu kurandı, Elimde ölene döküyorum […]

Tarih: 23 Ara, 2011 Saat: 15:26 | Kategori: Kemalettin Kamu

Gurbet o kadar acı Ki, ne varsa içimde Hepsi bana yabancı Hepsi başka biçimde. Eriyorum gitgide Elveda her umide Gurbet benliğimi de Bitirdi bir biçimde. Ne arzum ne emelim Yaralanmış bir el'im Ben gurbette değilim Gurbet benim içimde.

Tarih: 23 Ara, 2011 Saat: 15:28 | Kategori: Kemalettin Kamu

Bekçisiyim, bu serin Bu siyah gecelerin Gurbetten daha derin Bir yara yok içimde! Korku bilmez ölümden Her gün yeniden ölen Bir bade gibi neden Biteyim bir içimde! Ne aşkım, ne emelim Soluk bir karanfilim Ben gurbette değilim Gurbet benim içimde!

Tarih: 23 Ara, 2011 Saat: 15:29 | Kategori: Kemalettin Kamu

Doğuda kırmızı, batıda turunç, Yanık bir yörüğü andıran bu tunç, Şu renk aleminde ne yok ki bizden, Mavi: Marmara'dan, mor: Akdeniz'den! Yeşil bir köşedir bana Bursa'dan, Kara: Erciyes'in yarları gibi, Sarıda güzü var Uzunyayla'nın Beyaz: Erzurum'un karları gibi.

Tarih: 23 Ara, 2011 Saat: 15:31 | Kategori: Kemalettin Kamu

Kurudu artık otlar Bitmiyor tazeleri Birikinti sularda Yaprak cenazeleri Döndü yayladakiler Erdi dağlara batı Ovalar daha geniş Kayalar daha katı Başım avuçlarımda Bir ağır külçe hüzün Düşüyor gözlerime Çiğ taneleri güzün..

Tarih: 23 Ara, 2011 Saat: 15:32 | Kategori: Kemalettin Kamu

Saçların yine solgun Bağrın elemle dolgun Nereye yolculuğun Yeni bir gurbete mi? Ben de bir kuru yaprak Gibi seninleyim bak Zülfüne takılarak Oldum gönül veremi Gözlerim dolu melal Yüzün bir ince hilal Giderken beni de al Beraberine e mi?

Sayfa 1 - 212