' Hilmi Şahballı '

Tarih: 6 Şub, 2012 Saat: 18:30 | Kategori: Hilmi Şahballı

Hilmi Şahballı 01.10.1953 tarihinde Kahramanmaraş'ın Türkoğlu kazasında dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Kahramanmaraş'ta tamamladı. Şiir yazmaya 1972 yılında başladı. 1973 yılında Dengin Plak şirketinin düzenlemiş olduğu Aşıklar Yarışması'nda 1.nci seçilerek kendisine "ŞAH" unvanı verilir ve o günden sonra "Hilmi Şahballı" olarak tanınır. Sonra da Mahkeme kararı ile soyadını "Şahballı" olarak değiştirir. Yıllarca yurtdışında bir […]

Tarih: 6 Şub, 2012 Saat: 18:38 | Kategori: Hilmi Şahballı

Suçsuz yere bir hücreye atıldım Kırıldı kalemler ferman ağlıyor Kendi dostlarımca taşa tutuldum Bendeki dertlere derman ağlıyor. Malımı mülkümü ettiler tapu Sonunda yüzüme kapandı kapı Kendinden olunca baltanın sapı Toprak sancılandı orman ağlıyor. Aşıklar çalardı yanık sazları Şahballı ordaydı bahar yazları Yaylada yas tutmuş yörük kızları Çıkrık boynun bükmüş kirmet ağlıyor.

Tarih: 6 Şub, 2012 Saat: 18:46 | Kategori: Hilmi Şahballı

Bir gizli sırrımı demedim yara Herşeyden habersiz canım sevdiğim Çarki alem beni düşürdü dara Nefes nefes biter günüm sevdiğim. Kurtuluş yok nere kaçacaksın ki Kanatlansan nere uçacaksın ki Bir sabah gözlerin açacaksin ki Dünya senin ahret benim sevdiğim. Vah tuh diye Şahballı’ya bakarlar Götürürler bir çukura sokarlar Üç beş gün peşimden agıt yakarlar Sonra toprak […]

Tarih: 6 Şub, 2012 Saat: 18:47 | Kategori: Hilmi Şahballı

Hakkın ödeşilmez eşin bulunmaz Beni ak sütünle besledin ANNE Şefkatin bir şeyle satın alınmaz Kulağıma ninni söyledin ANNE. Ne kadar tatlıydı gel yavrum derken Seyrederdi mışıl mışıl uyurken Elinde avcunda hiç bir şey yokken Giydirdin kuşattın süsledin ANNE. Bu gece rüyamda yaktın özümü Şahballı'yım tutamadım sözümü Okşadın saçımı öptün yüzümü Başımı göğsüne yasladın ANNE.

Tarih: 6 Şub, 2012 Saat: 18:51 | Kategori: Hilmi Şahballı

   – Eşim’e – Dünya alem kıskanırdı Senin ile sevgimizi Asılsız yalanlar ile Tükettik birbirimizi. Şimdi bensiz mutlu musun? Yarından umutlu musun? Inan seni seviyorum Yalansam dilim tutulsun. Ikimiz bir saray yaptık Hiç içinde oturmadık Sen bir yana ben bir yana Gurur meselesi yaptık. Şimdi bensiz mutlu musun? Yarından umutlu musun? Inan seni seviyorum Yalansam […]

Tarih: 6 Şub, 2012 Saat: 18:52 | Kategori: Hilmi Şahballı

Ay kızım kınalı kızım Gelin olup gitti bugün Sensiz ne yaparım kuzum? Gelin olup gitti bugün. Ağlayınca avuttuğum Ninni çalıp uyuttuğum Öpe seve büyüttüğüm Gelin olup gitti bugün. Şahballı’yım sinem tüter Benim derdim bana yeter Ayrılık ölümden beter Gelin olup gitti bugün.

Tarih: 6 Şub, 2012 Saat: 18:54 | Kategori: Hilmi Şahballı

Bayramın kutlu olsun Belki gelirim Ana Dokunma çilem dolsun Belki gelirim Ana. Demleyin kekik çayın Benide unutmayın Fazla umutlanmayın Belki gelirim Ana. Hasret canıma yetti Yıllar su gibi gitti Eş dost burnuma tüttü Belki gelirim Ana. Şahballı hasret yara Kanar bağrımız yara Yola bak ara ara Belki gelirim Ana.

Tarih: 6 Şub, 2012 Saat: 18:56 | Kategori: Hilmi Şahballı

Ninniler söyleyip uyuttum seni Uyan bebeğim uyan bebeğim Dar günler için büyüttüm seni Dayan bebeğim dayan bebeğim. Yavrumuz aklı selim olmalı Çok okumalı alim olmalı Sevgi muhabbet ilim olmalı Rüyan bebeğim rüyan bebeğim. Sendeki kıymete biçilmez paha Mutluluk tattırdın sen Hilmi Şah’a Şahsina sevgim yüce Allah’a Ayan bebeğim ayan bebeğim.

Tarih: 6 Şub, 2012 Saat: 18:58 | Kategori: Hilmi Şahballı

Nolur bir şey sorma bana Ben bende değilim bugün Kül olmuşum yana yana Ben bende değilim bugün. Başım döner çok fenayım Baykuş tünemiş binayım Hangi derdime yanayım Ben bende değilim bugün. Dünya gezdim adım adım Gözümde kaldı muradım Bir zamanlar Şahballı’ydım Ben bende değilim bugün.

Tarih: 6 Şub, 2012 Saat: 18:59 | Kategori: Hilmi Şahballı

Beyim ben bir ulu çınar ağaçtım Özüme kurt düştü yer beni beni Yüksekten uçarken engine düştüm Kahpe felek görmez misin gör beni. Ben ömrümü bir sevdaya adadım Ne yazık ki gözde kaldı muradım Ben bir bey oğluyum Şahballı adım Bilmiyorsan bir bilene sor beni.

Sayfa 1 - 41234