' Fuat Edip Baksı '

Tarih: 25 Oca, 2012 Saat: 12:41 | Kategori: Fuat Edip Baksı
Fuat Edip Baksı / Hayatı ve Eserleri

(Doğumu: 1912 Diyarbakır – Ölümü: 5 Kasım 1974 İzmir) İzmir liselerinde edebiyat öğretmenliği yaptı. İzmir Yüksek İslâm Enstitüsünde İslâmî Türk Edebiyatı dersleri verdi. Bağ ve Fikirler dergilerinde şiirlerini yayımladı. Yeni Asır gazetesinde romanları tefrika edildi. Daha çok bestelenen şiirleriyle tanındı.   ESERLERİ / ŞİİRLERİ – Bir Bahar Akşamı (1963) – Cacık (1967) – İzmir Destanı […]

Tarih: 15 Oca, 2012 Saat: 19:41 | Kategori: Fuat Edip Baksı

Aşkımın ilkbaharı ilk heyecanım benim, Sevgilim, ikigözüm, biricik canım benim, Eşi yok, menendi yok, gönül hicranım benim, Sevgilim, iki gözüm biricik canım benim.

Tarih: 15 Oca, 2012 Saat: 19:43 | Kategori: Fuat Edip Baksı

Bakışı çağırır beni uzaktan Varınca çatılır kaşlar nedendir? Bir yandan hoşlanır azarlamaktan Bir yanda gözünde yaşlar nedendir? Derindir alnımda gurbet çizgisi Değişmez diyorlar bahtın yazgısı Gönlümün içinde var ki bir sızı Her akşam yeniden başlar nedendir? Hasreti bağlayıp sazın teline Yıllardır çıkmışım gurbet eline Düşmüşüm bu yüzden elin diline Üstelik yar beni taşlar nedendir?

Tarih: 15 Oca, 2012 Saat: 19:45 | Kategori: Fuat Edip Baksı

Bir bahar akşamı rastladım size Sevinçli bir telaş içindeydiniz Derinden bakınca gözlerinize Neden Başınızı öne eğdiniz? İçimden uyanan eski bir arzu Dedi ki yıllardır aradığın işte bu Şimdi soruyorum büküp boynumu Daha önceleri neredeydiniz?

Tarih: 15 Oca, 2012 Saat: 19:47 | Kategori: Fuat Edip Baksı

Sevgi deli gönülden gönüle bir akıştır İzi hiç silinmeyen ilk yıkıcı bakıştır Gün olur yeşil bahar, gün olur kara kıştır İzi hiç silinmeyen ilk yıkıcı bakıştır.

Tarih: 15 Oca, 2012 Saat: 20:50 | Kategori: Fuat Edip Baksı

Uzun yıllar ötesinden, Hatırını sorayım mı? Sana gönül bahçesinden, Bir demet gül vereyim mi? Senden haber gelmeyince, Bir kar yağar ince ince. Sevgilim, diye her gece Karanlığı sarayım mı? Almamış gibi yazımı, Güldürmesen de yüzümü, Dile getirip sazımı, Bir selâm göndereyim mi?

Tarih: 15 Oca, 2012 Saat: 20:54 | Kategori: Fuat Edip Baksı

Yüzün pembe güllerden, Sesin bülbülden güzel Ey benim servi boylum, Gözünden öpeyim gel Özlenen vuslatındır Bende en güzel emel Ey benim servi boylum, Gözünden öpeyim gel

Sayfa 1 - 11