' Bülent Ecevit '

Tarih: 24 Oca, 2012 Saat: 10:48 | Kategori: Bülent Ecevit
Bülent Ecevit / Hayatı ve Eserleri

Tam adı Mustafa Bülent Ecevit olan Karaoğlan 28 Mayıs 1925 tarihinde İstanbul'da doğdu. Şair, gazeteci, yazar, parti başkanı, başbakan ve siyaset adamı kimlikleriyle tanındı. Türkiye Cumhuriyeti'nin yakın tarihine damgasını vurmuş en önemli isimlerden biridir. Ankara, Zonguldak, İstanbul Milletvekilliği yaptı. Temsilciler Meclisi Üyesi, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı, Demokratik Sol Parti Genel Başkanı oldu. Üyesi olduğu […]

Tarih: 16 Ara, 2011 Saat: 16:37 | Kategori: Bülent Ecevit

Ne ben sorayım seni Ne sen beni sor Soyunmuş seslerimiz tenden Boşlukta bir aşk örüyor. Ses olmuş duygular Yaklaşır dalga dalga zamansız Kavuşsa da seslerimiz birbirine Biz kavuşamayız. Ne kollarımız var saracak Ne öpecek dudaklar Ne görülecek yüzümüz var Ne görecek göz. Bir aşk örüyoruz boşlukta Çizgiden soyut Zerreden öz..

Tarih: 16 Ara, 2011 Saat: 16:42 | Kategori: Bülent Ecevit

Dirilten misin beni gövdem, Öldüren misin bilmem. Gördüren misin beni gözüm, Körleten misin bilmem. Bildiren misin bana başim, Gizleyen misin bilmem. Bir ben varım benden öte, Ben misin bilmem.

Tarih: 16 Ara, 2011 Saat: 17:41 | Kategori: Bülent Ecevit

Bir görünmez duvar indi Bilmeden astigimiz çizgiye Öncesi dumanlar icinde Bir efsane şimdi. Avucumuza soğuk çarpan Duvarın ardında gördüğümüz Değil miydi dün yürüdüğümüz çayır Şimdi bir yeşil pan Eski ormanlara kaçmadadir. Bize doğru koşan tunç yüzlü kahramanalar Yansiyinca görünmeyen duvardan Günbatişinda güneşlenir Batar yuce dağlardan Tunc yüzlü kahramanlar Daha dün biz değil miydik onlar. Ve […]

Tarih: 16 Ara, 2011 Saat: 16:55 | Kategori: Bülent Ecevit

'Söyle Arkadaşım' dedi Anadolulu Mehmet Yanıbaşındaki Anzak erine, 'Nereden kopup gelmişsin, Neden çökmüş bu mahsunluk üzerine' ? 'DUNYANIN ÖBÜR UCUNDAN' dedi gencecik Anzak. 'Öyle yazmışlar mezar taşıma. Doğduğum yerler öylesine uzak, Örtündüğüm topraksa gurbet bana.' 'Dert edinme arkadaşım'dedi Mehmet 'Değil mi ki bizlerle birleşti kaderin, Değil mi ki yurdumuzun koynundasın ilelebet, Sende artık bizdensin, Sende […]

Tarih: 16 Ara, 2011 Saat: 17:46 | Kategori: Bülent Ecevit

Düşünebilseydin eğer doğduğunda, Örtülmeden öğreneceklerinle bildiğin, Konuşabilseydin ağlamanı kesip, Belki de birşeyler öğrenebilirdin.

Tarih: 16 Ara, 2011 Saat: 17:52 | Kategori: Bülent Ecevit

Ağacım ben dalları derinde, Yaprağim ben paramparca Suyla ışığın ellerinde. Ben yüzen bir kuş, Uçan gölgeyim suda, Gökte bir ışık. Göğüm ben, Toprak yatağında Suyla karışık. Eğil bana bak bana Senim ben Sana aşık.

Tarih: 16 Ara, 2011 Saat: 17:04 | Kategori: Bülent Ecevit

Birlikte ögrendik seninle Avucumuzda yüregi çarpan Kuşa sevgiyi. Elele duyduk kumsalda denizin Milyon yilda yonttuğu Tasa sevgiyi. Tirtillari tanıdık seninle baharda Tirtilken daha sevmeyi ögrendik Sevgiden üreyen kelebeği. Toprağı evimiz gibi sevdik seninle Birlikte sevdik kuru toprakta Ev kuran köstebeği. Köstebeğinden toprağına taşına Tirtilindan kelebeğine kuşuna Elele sevdik bu dünyayi. Acisiyla sevinciyle sevdik Yaziyla kisiyla […]

Tarih: 16 Ara, 2011 Saat: 17:59 | Kategori: Bülent Ecevit

Sevdiklerimin başında bir bilmediğim Görmediğim özlemediğim özlediklerimin başinda. Yurdum olmadan sıladayım Kimsem ölmeden yasta Yollarda gözlediğim ne Mektuplarda beklediğim ne. Nereden sürmüsler beni buralar nere Buralar nere, buralar nere. Bir bildiğim olmalı, bilmez olmuşum Bir derdim olmalı, gülmez olmuşum Buralara konmuş göçmen olmuşum Bir derdim olmalı, gülmez olmuşum.

Tarih: 16 Ara, 2011 Saat: 18:04 | Kategori: Bülent Ecevit

Elbette senden güzel olacaktı Çizdiğin resim Yaptığın heykel Senden büyük olacaktı Senden yakışıklı. Elbette senden doğru söyleyecekti Yazdiğin siir. Elbette senden cok duyacaktı Söylediğin türkü. Sen oldugundan buyuksun Sen olduğundan iyisin Sen olduğundan güzel.

Sayfa 1 - 212