Hatırlar mısın? – Coşkun Ertepınar

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Ilık rüzgârlar okşardı yüzünü, Saçlarını yapraklar… Doyamazdın çıplak ayaklarını öpen yeşile, Neşe taşardı savrulan eteklerinden Bahçeler boyunca… Hatırlar mısın? Hani o sıcak dünya? Gözlerinde kırılmamış düşünceler, İnce ellerinde papatyalar, mineler… Hani başını süsleyen taç? Müjde için kanatlandırdığın kızböceği, Yeşil dehlizlerden çınlayan tiz kahkaha, Hani?… Uçtu mu? Bak işte zaman yine aynı zaman, Şair yine aynı … Devamını oku…Hatırlar mısın? – Coşkun Ertepınar

Hatırlatmayın – Ahmet Selçuk İlkan

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Ey yeni aşıklar ey sevdalılar Her gün bu sokaktan geçip durmayın Benim de yaşanmış anılarım var Bana o günleri hatırlatmayın Kimbilir kiminle nerede şimdi Belki de en uzak yerdedir şimdi Tatlı bir masaldı yaşandı bitti Bana o günleri hatırlatmayın Bir zamanlar bizimdi o köşebaşı Anılarla dolu toprağı taşı Hala gözlerimde o son bakışı Bana o … Devamını oku…Hatırlatmayın – Ahmet Selçuk İlkan

Atatürk Haftası (10-16 Kasım)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Atatürk Haftası (10-16 Kasım) Ülkemizin kurtarıcısı, devletimizin kurucusu Atatürk, 10 Kasım 1938 günü saat dokuzu beş geçe öldü. O tarihten bu yana 10 Kasım’la başlayan hafta, yurdumuzda Atatürk Haftası olarak değerlendirilir. Bu hafta boyunca, Atatürk’ün yaşamı, yurtseverliği, inkılap ve ilkeleri anlatılır. Ata’nın daha iyi tanıtılması amacıyla açık oturumlar düzenlenir. Radyo ve televizyonda, Atatürk’ün konuşmaları kendi … Devamını oku…Atatürk Haftası (10-16 Kasım)

Dünya Tiyatro Günü (27 Mart)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Dünya Tiyatro Günü (27 Mart) Tiyatro oyunculuğu, özel eğitim gerektiren bir meslektir. Tiyatro öğretimi, konservatuar denilen okulda yapılır. Tiyatro; yazarların dram, komedi, trajedi türünde yazdıkları eserlerin sahnede oynanması sanatıdır. Tiyatro gösteri sanatı olarak tanımlanır. Belli başlı tiyatro türleri şunlardır: • Komedi: Oyunların, insanların, durumların gülünç yönlerini gösteren bir tiyatro yapıtıdır. • Trajedi: Konusunu tarih, ya … Devamını oku…Dünya Tiyatro Günü (27 Mart)

Lösemili Çocuklar Haftası (02-08 kasım)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Kan kanseri, kan ve kemik iliği dokusunda bulunan kan yapımından sorumlu, hücrelerin kanserleşmeleri sonucunda ortaya çıkan bir tür kan hastalığıdır. Diğer adı lösemidir. Kanserleşen ilik hücreleri sağlıklı kan üretmedikleri gibi, iliği istilô ederek, sağlıklı kan üretebilecek hücrelere de yer bırakmazlar. Lösemiler en kaba şekilde akut ve kronik olmak üzere iki guruba ayrılabilirler. Akut lösemiler, tedavi … Devamını oku…Lösemili Çocuklar Haftası (02-08 kasım)

Zafer Bayramı (30 Ağustos)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Türkiye Büyük Millet Meclisi, kuruluşundan itibaren yurdun durumunu müzakere ederek kurtuluş çaresini aradı. “Misak-ı Milli sınırları içinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı görüşü”nden hareketle, düşmanla mücadele kararı alındı. Oluşturulan düzenli ordularıo savaşa girilirdi. İlk başarı Doğu’da Ermeni çetelerine karşı kazanıldı. Daha sonra Batı cephesinde Yunanlılar’la I. inönü ve II. inönü savaşları yapıldı. Bu savaşların … Devamını oku…Zafer Bayramı (30 Ağustos)

İsyanlardayım – Ahmet Selçuk İlkan

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Gittiğin yerlerden dönmedin geri Yollara rest çektim isyanlardayım Kırıldı sonunda sabrımın teli Yıllara rest çektim isyanlardayım Beklenen yarınlar kaybolmuş dünden Ümitler selamı kesmişler benden Nasılsa hayır yok gelecek günden Kadere rest çektim isyanlardayım Bu benim talihim sözüm yok sana Payımı aldım ben sevdadan yana Hasretinden başka ne verdin bana Sana da rest çektim isyanlardayım.

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs) 19 Mayıs 1919 günü, Türk Milleti için önemli bir gündür. Özgürlüğe, bağımsızlığa ilk adım o gün atılmıştır. Kurtuluş Savaşı, Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basmasıyla başlamıştır. Ülkesini içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan çıkarmak isteyen, “Milletin bağımsızlığını yine milletin azmi ve kararliliğının kurtaracağına” inanan Mustafa … Devamını oku…Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs)

Düşman İşgalinden Kurtuluş Günleri

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Düşman İşgalinden Kurtuluş Günleri Yurdumuzu işgal eden düşmanları mücadele ile ülkelerine kovduğumuz, her karış toprağımızın kanımızla, canımızla temizlediğimiz belirli günler. Adana Adapazarı Afyon Ağrı Akhisar Alaşehir Ardahan Artvin Aydın Ayvalık Babaeski Balıkesir Bandırma Bayburt Bayındır Bergama Bilecik Bitlis Bozcaada Buldan Burhaniye Bursa Çatalca Çeşme Çorlu Çukurova Dikili Dörtyol Dursunbey Edirne Edremit Erciş Erdek Erzincan Erzurum Eskişehir … Devamını oku…Düşman İşgalinden Kurtuluş Günleri

Müzeler Haftası (18-24 mayıs)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Müze, sanat, bilim, tarih, kültürle ilgili eserlerin halka gösterilmek için toplanıp sergilendiği yerlerdir. Eski eser, belge, anıt ve kalıntılardır. Eski eserler, bize, geçmiş yıllarda insanların düşünüş, inanış, yaşayış ve sanat anlayışları hakkında bilgi verirler. Geçmişi öğrenerek bugünü anlamamıza yardımcı olurlar. 18-24 Mayıs tarihleri arası Müzeler Haftası’dır. Müzeler Haftası’nda ülkemizin kültür varlıkları tanıtılır. Eski eserlerin önemi … Devamını oku…Müzeler Haftası (18-24 mayıs)

Sürgünüm – Ahmet Selçuk İlkan

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Her gün yeni bir yangında hayatım Acılardan acılara sürgünüm Sende başlar sende biter isyanım Yalnızlıktan yalnızlığa sürgünüm Ateş olsan duman olsan kar etmez Giden gider yollar geri getirmez Bu talih de seni bana yar etmez Ayrılıktan ayrılığa sürgünüm Işık seçtim gözlerini gönlüme Yorgan gibi çekip gittim üstüme Kimliğimden adresimden kime ne Sokaklardan sokaklara sürgünüm Yetmiyor … Devamını oku…Sürgünüm – Ahmet Selçuk İlkan

Dünya Babalar Günü (Haziran’ın 3. pazar günü)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Dünya Babalar Günü (Haziran’ın 3. pazar günü) Anneler Günü kutlamaları kadar eski olmasa da Babalar Günü de 90 yılı aşan bir tarihe sahip. Çok, bilinmese de Babalar Günü’nün de varsayılan bir tarihçesi var. Hem de iki tane … Hadi gelin kısaca bir göz atalım … Bazı araştırmacılar kesin bir tarih vermeseler de, Babalar Günü’nde  Batı … Devamını oku…Dünya Babalar Günü (Haziran’ın 3. pazar günü)

Enerji Tasarrufu Haftası (Ocak’ın İkinci Haftası)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Enerji Tasarrufu Haftası (Ocak’ın İkinci Haftası) Enerjinin insan hareketinde, insanın günlük yaşantısında çok büyük i yer tuttuğu muhakkaktır. Bu önemli ihtiyacın bilinçsiz kullanılması, sonucunda geleceğine bir çok olumsuz etkiyi de beraberinde getirecektir. Eneri ııin gereği kadar ve bilinçli olarak kullanılmasını sağlamak için her yıl 11 -18 Ocak tarihleri arasında “Enerji Tasarrufu Haftası” kutlanır. Hafta içinde, bütün … Devamını oku…Enerji Tasarrufu Haftası (Ocak’ın İkinci Haftası)

Nevruz = Yeni Gün (21 mart)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Avrasya’nın Ortak Bayramı Yurdumuzda ve Orta Asya’da Nevruz kutlamaları, Orta Asya’da yaşayan Türkler, Anadolu Türkleri ve iranııların yılbaşı olarak kabul ettikleri güne, Farsça Nev (yeni), Ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden oluşan ve yeni gün anlamına gelen Nevruz adı verilir. Nevruz, gece ve gündüzün eşit olduğu Milôdi 21 Mart gününe rastlamakta olup, Nevruz-i Sultani, Sultan Nevruz, Sultan … Devamını oku…Nevruz = Yeni Gün (21 mart)

Fevkalâde Memnunum Dünyaya Geldiğime – Nazım Hikmet Ran

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Fevkalâde memnunum dünyaya geldiğime, toprağını, aydınlığını, kavgasını ve ekmeğini seviyorum. Kutrunun ölçüsünü santimine kadar bilmeme rağmen ve meçhulüm değilken güneşin yanında oyuncaklığı dünya, inanılmayacak kadar büyüktür benim için. Dünyayı dolaşmak, görmediğim balıkları, yemişleri, yıldızları görmek isterdim. Halbuki ben yalnız yazılarda ve resimlerde yaptım Avrupa yolculuğumu. Mavi pulu Asya’da damgalanmış bir tek mektup bile almadım. Ben … Devamını oku…Fevkalâde Memnunum Dünyaya Geldiğime – Nazım Hikmet Ran

Beyaz, İpek Gibi Yağdı Kar – Ataol Behramoğlu

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Beyaz, ipek gibi yağdı kar Bir kız kardan hafif adımlarıyla yürüyüp geçti hayal içinde Arkadaşlarımı düşündüm, sevgili şeyleri Sanki her şey bizimle var ve bizimle olacak Şarkılar çaldı odalarda Bütün insanları sevmek gerektiğini düşündüm Düşmanlarımız dışında Düşmanlarımız çünkü Sevgiyi yok ettikleri için Düşmanımız oldular. Beyaz ipek gibi yağdı kar Bir kız kardan hafif yüreğiyle Geçip … Devamını oku…Beyaz, İpek Gibi Yağdı Kar – Ataol Behramoğlu

Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim) 1. Dünya Savaşı, bizim taraf olduğumuz ülkelerin yenilgisiyle sona erdi. Yapılan anlaşmaya göre, yurdumuz düşmanlar tarafından paylaşılmaya başlandı. Padişah ve yandaşları bir şey yapamadılar. Mustafa Kemal, yurdu kurtarmak için Anadolu’ya gitmeye karar verdi. Yakın arkadaşlarının yardım ve işbirliği ile görev bölgesi Samsun ve dolayları olan 9. Ordu Müfettişliğine atandı. 16 Mayıs … Devamını oku…Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)

Engelliler Haftası (10-16 Mayıs)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Engelliler Haftası (10-16 Mayıs) Organları veya vücutlarının bir kısmı iş göremez halde olanlarla, zihinsel açıdan yetersizlik ve dengesizlik gösteren kişilere, engelli diyoruz. Sakatlık insanların istemleri dışında oluşan bir durumdur. Doğuştan olabildiği gibi, sonradan da karşılaşılabilir. 10 -16 Mayıs arası “Engelliler Haftası”dır. Sakatlık insanlığın ortak sorunudur. Bu yüzden Engelliler Haftası yalnız ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere üye … Devamını oku…Engelliler Haftası (10-16 Mayıs)

Öğretmenler Günü (24 kasım)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Öğretmenler Günü (24 kasım) Öğretmen, öğretme işini görev edinen kişiye denir. Öğretmenlik bir meslektir. Kişinin öğretmen olabilmesi için öğretmen yetiştiren bir okulu  bitirmesi gerekir. Eskiden öğretmene “Muallim”, öğretmen yetiştiren okula da “Muallim Mektebi” denirdi. Ülkemizde öğretmen okulu ilk kez 16 Mart 1848’de açıldı. Köy Enstitülerinin yerini daha sonra Öğretmen Okulları almaya başaldı. 1985 yılından itibaren … Devamını oku…Öğretmenler Günü (24 kasım)