Hatırlar mısın? – Coşkun Ertepınar

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Ilık rüzgârlar okşardı yüzünü, Saçlarını yapraklar… Doyamazdın çıplak ayaklarını öpen yeşile, Neşe taşardı savrulan eteklerinden Bahçeler boyunca… Hatırlar mısın? Hani o sıcak dünya? Gözlerinde kırılmamış düşünceler, İnce ellerinde papatyalar, mineler… Hani başını süsleyen taç? Müjde için kanatlandırdığın kızböceği, Yeşil dehlizlerden çınlayan tiz kahkaha, Hani?… Uçtu mu? Bak işte zaman yine aynı zaman, Şair yine aynı … Devamını oku…Hatırlar mısın? – Coşkun Ertepınar

Bilişim Haftası (Mayıs’ın İlk Haftası)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Bilişim Haftası (Mayıs’ın İlk Haftası) İnsanlık tarihinde teknik ilerlemeler ihtiyaçlar ve taleplerle birlikte başlamış, bir teknik gelişme diğer bir teknik gelişmenin anahtarı olmuştur. Şüphesiz teknik ilerlemenin en önemli malzemesi insan ve bilgi birikimidir. çağı yakalamak, zamana önderlik etmek ise eğitimli insan ile mümkündür. Giderek artan bilgi birikimine ulaşmanın günümüzdeki en önemli araçlarından biri de bilgisayarlardır. … Devamını oku…Bilişim Haftası (Mayıs’ın İlk Haftası)

Standartlar Haftası (14-20 ekim)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

“Standart” kelimesi, yaşamımızda hemen her gün karşılaştığımız bir kelimedir. Basitçe tanımlayacak olursak standart: anlayışta, yapılışta, ölçmede ve denemede birlik ve beraberliktir. Buluşlar, yeni teknolojiler, insan hayatını kolaylaştırmak için icat edilmekte ve geliştirilmektedir. Standartlar, yeni teknolojilerin geliştirilmesinde insan sağlığını, ekonomik kullanımı ve çevrenin korunmasını amaçlamaktadır. Standartla; kullanımda güvenliği, güvenilirliği, diğer ürünlerle teknolojik uyumu, öngörülen amaca uygunluğu, … Devamını oku…Standartlar Haftası (14-20 ekim)

Hatırlatmayın – Ahmet Selçuk İlkan

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Ey yeni aşıklar ey sevdalılar Her gün bu sokaktan geçip durmayın Benim de yaşanmış anılarım var Bana o günleri hatırlatmayın Kimbilir kiminle nerede şimdi Belki de en uzak yerdedir şimdi Tatlı bir masaldı yaşandı bitti Bana o günleri hatırlatmayın Bir zamanlar bizimdi o köşebaşı Anılarla dolu toprağı taşı Hala gözlerimde o son bakışı Bana o … Devamını oku…Hatırlatmayın – Ahmet Selçuk İlkan

Dünya Tiyatro Günü (27 Mart)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Dünya Tiyatro Günü (27 Mart) Tiyatro oyunculuğu, özel eğitim gerektiren bir meslektir. Tiyatro öğretimi, konservatuar denilen okulda yapılır. Tiyatro; yazarların dram, komedi, trajedi türünde yazdıkları eserlerin sahnede oynanması sanatıdır. Tiyatro gösteri sanatı olarak tanımlanır. Belli başlı tiyatro türleri şunlardır: • Komedi: Oyunların, insanların, durumların gülünç yönlerini gösteren bir tiyatro yapıtıdır. • Trajedi: Konusunu tarih, ya … Devamını oku…Dünya Tiyatro Günü (27 Mart)

Zafer Bayramı (30 Ağustos)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Türkiye Büyük Millet Meclisi, kuruluşundan itibaren yurdun durumunu müzakere ederek kurtuluş çaresini aradı. “Misak-ı Milli sınırları içinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı görüşü”nden hareketle, düşmanla mücadele kararı alındı. Oluşturulan düzenli ordularıo savaşa girilirdi. İlk başarı Doğu’da Ermeni çetelerine karşı kazanıldı. Daha sonra Batı cephesinde Yunanlılar’la I. inönü ve II. inönü savaşları yapıldı. Bu savaşların … Devamını oku…Zafer Bayramı (30 Ağustos)

Yolculuk – Orhan Seyfi Orhon

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Veda ettim gençliğimin gamsız geçen rüyasına, Çıktım aşkın nihayeti bulunmayan sahrasına. Bilmiyordum yol neresi? Varacağım yer neresi? Dayanarak gidiyordum ilhamımın asâsına. Bu sahranın kanat germiş her yerine ıssızlıklar, Ufuklardan yalnız iki yıldız dogmuş semasına. İki yıldız.. işte benim rehberim bu, yürüyordum; Nihayetsiz gecelerin daldım zulmet deryasına. Yürüyordum; dağlar geçip, uçurumlar atlıyordum, Tâbi oldum saçlarımda esen … Devamını oku…Yolculuk – Orhan Seyfi Orhon

Hayvanları Koruma Günü (04 Ekim)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Hayvanları Koruma Günü (04 Ekim) Yeryüzünde pek çok hayvan yaşar. Bunların bir kısmı evcilleştirilmiştir. Hayvanları insanlarla birlikte yaşarlar. Evcil olmayanlar; başı kontrolsüz dağ bayır gezer dururlar. Hayvanlar duyu ve hareket yetenekleri olan canlılardır. İlk çağlarda insanlar hayvanlardan korkuyorlardı. Hayvanlardan korunmak için evlerini dağları yamaçlarına, kayalıklara kuruyorlardı. Zamanla insanlar, hayvanlara yaklaştılar. İnsanlar daha ilk çağda kedi, köpek, … Devamını oku…Hayvanları Koruma Günü (04 Ekim)

Birleşmiş Milletler Günü (24 Ekim)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Birleşmiş Milletler Günü (24 Ekim) Birleşmiş Milletler Örgütü’nün kuruluş tarihi 24 Ekim 1945’tir. Örgüte üye tüm ülkelerde 24 Ekim, “Birleşmiş Milletler Günü” olarak kutlanır. Birleşmiş Milletler Örgütü evrensel barışı, uluslar arasında güvenliği ve dayanışmayl sağlamak amacıyla kurulmuştur. Uluslararası en büyük kuruluştur. Bugün Birleşmiş Milletler’in 176 üyesi vardır. Bu sayı gün geçtikçe artmaktadır. 24 Ekim günü … Devamını oku…Birleşmiş Milletler Günü (24 Ekim)

Şehitler Haftası (14-20 Nisan)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Şehit, Allah rızası için; din, vatan, millet uğruna canını veren Müslüman kişiye denir. Şehitlik, islam dininde peygamberlikten sonra gelen en yüce mertebedir. Bizim milletimizde bu mertebeye ulaşmak, vatanı ve milleti için canını vermek şereflerin en büyüğüdür. Atalarımız bu toprakları Müslüman toprağı yapmak, buradaki insanlara islam dinini anlatmak için yüzyıllarca uğraştılar. Pek çok kanlı savaşa, pek … Devamını oku…Şehitler Haftası (14-20 Nisan)

İsyanlardayım – Ahmet Selçuk İlkan

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Gittiğin yerlerden dönmedin geri Yollara rest çektim isyanlardayım Kırıldı sonunda sabrımın teli Yıllara rest çektim isyanlardayım Beklenen yarınlar kaybolmuş dünden Ümitler selamı kesmişler benden Nasılsa hayır yok gelecek günden Kadere rest çektim isyanlardayım Bu benim talihim sözüm yok sana Payımı aldım ben sevdadan yana Hasretinden başka ne verdin bana Sana da rest çektim isyanlardayım.

Düşman İşgalinden Kurtuluş Günleri

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Düşman İşgalinden Kurtuluş Günleri Yurdumuzu işgal eden düşmanları mücadele ile ülkelerine kovduğumuz, her karış toprağımızın kanımızla, canımızla temizlediğimiz belirli günler. Adana Adapazarı Afyon Ağrı Akhisar Alaşehir Ardahan Artvin Aydın Ayvalık Babaeski Balıkesir Bandırma Bayburt Bayındır Bergama Bilecik Bitlis Bozcaada Buldan Burhaniye Bursa Çatalca Çeşme Çorlu Çukurova Dikili Dörtyol Dursunbey Edirne Edremit Erciş Erdek Erzincan Erzurum Eskişehir … Devamını oku…Düşman İşgalinden Kurtuluş Günleri

Yürü Bre Yalan Dünya – Karacaoğlan

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Yürü bire yalan dünya Sana konan göçer bir gün İnsan bir ekine misal Seni eken biçer bir gün. Ağalar içmesi hoştur O da züğürtlere güçtür Can kafeste duran kuştur Elbet uçar gider bir gün. Aşıklar der ki n’olacak Bu dünya mamur olacak Haleb’i Osmanlı alacak Dağı taşa katar bir gün. Yerimi serin bucağa Suyumu koyun … Devamını oku…Yürü Bre Yalan Dünya – Karacaoğlan

İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası (10 aralık haftası)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası (10 aralık haftası) İnsanlar arasında ırk, din, renk, yaş, cinsiyet ayırımı yapmadan sevgi, saygı, dostluk duygularını geliştirmek, insanın insan olmak haysiyeti ile sahip olması gereken hakların hepsine “insan Hakları” denir. İnsan hakları, kişiyi kendi özüyle yaşatacak kurallardır. İnsanın insana hükmetmesi, onu ezmesi insan onuruna yakışmayan ve kabul edilemeyecek bir davranıştır. … Devamını oku…İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası (10 aralık haftası)

Çanakkale Zaferi (18 Mart)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Çanakkale Zaferi (18 Mart) (Kahramanlık Günü) Yüzyılımızın en büyük savaşlarından birisi olan Çanakkale Savaşları, Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’nda çarpıştığı dokuz cepheden biridir. Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen düşman devletler, gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip istanbul’u almak istiyorlardı. Osmanlı ordusu, ingiliz ve Fransız donanmalarına karşı Çanakkale Boğazı’nda aylar süren bir dizi deniz ve kara savunma … Devamını oku…Çanakkale Zaferi (18 Mart)

Trafik Haftası (Mayıs’ın İlk Haftası)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Trafik, kara, hava, deniz taşıtları ile yayaların kendilerine özgü yollarda gidip gelmesi olayıdır. Trafik sorunlarını çözümlemek amacıyla bir çok Avrupa ülkesi aralarında anlaşarak bir konsey kurdu. Bu konseye Türkiye de üyedir. Merkezi Fransa nın başkenti Paris’te olan bu konseyin üyeleri, zaman zaman toplanarak trafik sorunlarını görüşürler. Mayıs ayının ilk haftası, Trafik ve ilkyardım Haftası olarak … Devamını oku…Trafik Haftası (Mayıs’ın İlk Haftası)

Sürgünüm – Ahmet Selçuk İlkan

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Her gün yeni bir yangında hayatım Acılardan acılara sürgünüm Sende başlar sende biter isyanım Yalnızlıktan yalnızlığa sürgünüm Ateş olsan duman olsan kar etmez Giden gider yollar geri getirmez Bu talih de seni bana yar etmez Ayrılıktan ayrılığa sürgünüm Işık seçtim gözlerini gönlüme Yorgan gibi çekip gittim üstüme Kimliğimden adresimden kime ne Sokaklardan sokaklara sürgünüm Yetmiyor … Devamını oku…Sürgünüm – Ahmet Selçuk İlkan

Enerji Tasarrufu Haftası (Ocak’ın İkinci Haftası)

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Enerji Tasarrufu Haftası (Ocak’ın İkinci Haftası) Enerjinin insan hareketinde, insanın günlük yaşantısında çok büyük i yer tuttuğu muhakkaktır. Bu önemli ihtiyacın bilinçsiz kullanılması, sonucunda geleceğine bir çok olumsuz etkiyi de beraberinde getirecektir. Eneri ııin gereği kadar ve bilinçli olarak kullanılmasını sağlamak için her yıl 11 -18 Ocak tarihleri arasında “Enerji Tasarrufu Haftası” kutlanır. Hafta içinde, bütün … Devamını oku…Enerji Tasarrufu Haftası (Ocak’ın İkinci Haftası)

Fevkalâde Memnunum Dünyaya Geldiğime – Nazım Hikmet Ran

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Fevkalâde memnunum dünyaya geldiğime, toprağını, aydınlığını, kavgasını ve ekmeğini seviyorum. Kutrunun ölçüsünü santimine kadar bilmeme rağmen ve meçhulüm değilken güneşin yanında oyuncaklığı dünya, inanılmayacak kadar büyüktür benim için. Dünyayı dolaşmak, görmediğim balıkları, yemişleri, yıldızları görmek isterdim. Halbuki ben yalnız yazılarda ve resimlerde yaptım Avrupa yolculuğumu. Mavi pulu Asya’da damgalanmış bir tek mektup bile almadım. Ben … Devamını oku…Fevkalâde Memnunum Dünyaya Geldiğime – Nazım Hikmet Ran