' Asaf Halet Çelebi '

Tarih: 18 Haz, 2013 Saat: 13:48 | Kategori: Asaf Halet Çelebi
Asaf Halet Çelebi

Asaf Halet Çelebi; 29 Aralık 1907’de İstanbul’da doğdu. 15 Ekim 1958’de yine İstanbul’da öldü. Dahiliye Nezareti memurlarından Mehmet Sait Halet Bey’in oğlu. Galatasaray Lisesi’nde 8 yıl eğitim gördü. Kısa bir süre Sanayi-i Nefise Mektebi’nde öğrenim gördü. Adliye Meslek Mektebi’nden mezun oldu. Üsküdar Adliyesi Ceza Mahkemesi zabıt katipliği yaptı. Osmanlı Bankası, Devlet Deniz Yolları İşletmesi’nde çalıştı. […]

Tarih: 18 Haz, 2013 Saat: 13:23 | Kategori: Asaf Halet Çelebi
Kadıncığım - Asaf Halet Çelebi

Oyluk kemiğimi çıkarıp Kendime bir kadıncık yaptım Ve bir şamar vurup rafa oturttum. Ben evden çıkınca Kadıncığım yemeklerimi pişirdi Söküklerimi dikti Ve akşam olunca korkusundan çıkıp rafa oturdu. Geceleri kadıncığımın dizlerine korum başımı Ve üç kıl koparınca uyurum.

Tarih: 18 Haz, 2013 Saat: 13:10 | Kategori: Asaf Halet Çelebi
Mara - Asaf Halet Çelebi

Bilmemek bilmekten iyidir Düşünmeden yaşayalım mâra Günü ve saatleri ne yapacaksın Senelerin bile ehemmiyeti yoktur Seni ne tanıdığım günleri hatırlarım ne seneleri. Yalnız seni hatırlarım ki Benim gibi bir insansın Tanımamak tanımaktan iyidir Seni bir kere tanıdıktan sonra Yaşamak acısını da tanıdım Bu acıyı beraber tadalım mâra. Başım omzunda iken sayıkladığıma bakma Beni istediğin yere […]

Tarih: 18 Haz, 2013 Saat: 13:17 | Kategori: Asaf Halet Çelebi
Samandıra Baba - Asaf Halet Çelebi

Yaramaz kız bahçeye gelecek Benimle oynayacak. Samandıra babacığım Ona bütün oyuncaklarımı versem Ve bütün nedirciklerimi. Kertenkeleler kaçacak Ve biz güneşten saklanacağız Çok yaprakların altına. Samandıra babacığım Çok uslu oturacağım Yaramaz kız gelecek diye.

Tarih: 18 Haz, 2013 Saat: 13:14 | Kategori: Asaf Halet Çelebi
Sıdharta - Asaf Halet Çelebi

Nigrôdhâ Koskoca bir ağaç görüyorum Ufacık bir tohumda O ne ağaç ne tohum Om mani padme hum (3 kere) Sidharta buddha Ben bir meyvayım ağacım âlem Ne ağaç ne meyva Ben bir denizde eriyorum Om mani padme hum (3 kere)

Sayfa 1 - 11