' Adnan Ardağı '

Tarih: 6 Ara, 2012 Saat: 17:52 | Kategori: Adnan Ardağı

Adnan Ardağı; ( 27 Mayıs 1922 Pazar – 2 Şubat 1998 İstanbul) Şair, yazar. Asıl adı Adnan Çakmakçıoğlu'dur. Pazar İlçesi’nde doğdu. Ortaöğrenimini İstanbul vefa Lisesi’nde (1940), yükseköğrenimini Yüksek Öğretmen Okulu Matematik-Astronomi Bölümü’nde tamamladı (1945). Antalya, Kars, Sivas liseleri matematik öğretmenliği, Balıkesir Milli Eğitim ve Balıkesir Necatibey Enstitüsü müdürlükleri yaptı (1952-1954). Ankara Devlet Konsevatuarı öğretmeni oldu. […]

Tarih: 6 Ara, 2012 Saat: 18:03 | Kategori: Adnan Ardağı
23 Nisan - Adnan Ardağı

Bugün bir başka aydınlık yeryüzü, Bir başka ağaçların, evlerin yüzü. Bugün çocuklar güzel, Bugün sokaklar güzel… Elimizden tutan her el Daha sağlam, Daha mavi gökyüzü; Bayraklar daha yakın. Bakın: Geçiyor yarının büyükleri; Şarkıları, tutuyor gökleri.

Tarih: 6 Ara, 2012 Saat: 17:57 | Kategori: Adnan Ardağı
Atatürk

Şimdi bir deniz varsa Pamuk tarlaları Rüzgarlar altında Şimdi bir tren geçiyorsa ovalardan. Buğday sarısı güneşte Bir kuş uçuyorsa Şimdi bir bayrak dalgalanıyorsa Aylı yıldızlı… Yaşamak seninle güzel Yaşamak bunun için büyük Sevgili Atatürk.  

Tarih: 6 Ara, 2012 Saat: 17:58 | Kategori: Adnan Ardağı

Bugün bir başka aydınlık yeryüzü, Bir başka ağaçların, evlerin yüzü. Bugün çocuklar güzel. Bugün sokaklar güzel… Elimizden tutan her el Daha sağlam Daha mavi gökyüzü, Bayraklar daha yakın. Bakın: geçiyor yarının büyükleri, Şarkılar tutuyor gökleri.

Tarih: 6 Ara, 2012 Saat: 18:29 | Kategori: Adnan Ardağı

İnançlarımız üzerine kurulu kâinatınız, Sevgilerinizde ana kokusu… Katı fırtınalara açık tüm varlığımız, Yargılarınızca yürür su. Size sesleniyorum genişliğimce! Her birinizde bir parçam ışır. Alın bütün gücümü, sarının çocuklarım! Varlığıma aydınlığınız karışır. Sizin yanınızdayım başınız ağrısa, Gülseniz kıvancım dağlara denk Hele memleket hizmetindeyse çabanız Denizler doldurur içimdeki zevk. Ellerimi koymuşum dik omzunuza; Bütün yankısını paylaşmışım, Kurduğun […]

Sayfa 1 - 11