Rüzgar Kokusu – Hüseyin Atabaş

Yağmurdan öncesi rüzgâr, sonrası
toprak kokusu gibidir yeni kazılmış
mezarda! geçmişi tufandır dünyanın,
Geleceği oyalanmak falan filan!..

Esip savurduğum bir avuç içtenlikse
Senin olsun gönlümü okşayan rüzgâr,
Kaldıysa bütün sevinçlerim senin;
Gözlerin ışısın yazdan ve nazdan.

Fukaralık dört mevsim kışa benzer,
Mevsimlerin beşincisi de diyebilirsin
Gönderdiğim heves yeterli geldiyse;
Varsıllıktır rüzgâr kokusu bile!

İncelikler sunuyorum sana, gözlerin
kısılıyor sende bıraktığım hevesle!
Biliyorsun, hep incinen bir ömürdü
Bana elinle biçtiğin yolcuklar!..

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166