Recep Garip – Hayatı ve Eserleri

Recep Garip; 1956 Tarsus / İçel’de doğdu. İlk öğretimini köyünde, orta öğretimi Adana İmam Hatip Lisesinde, Üniversiteyi İÜ Yüksek İslâm Ensti-tüsünde tamamladı. Adana Sanayi Bölge Müdürlüğünde memurluk yaptı (1978-83). Askerlik sonrası öğretmen-liğe başladı. Adana Erkek Lisesi ve Adana Fen Lise-sinde yöneticilik yaptı. Ümraniye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü yapan Garip (1994-99), Eminönü Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü görevini yürüttü (1999-2000). Yeniden Ümraniye Belediyesinde aynı göreve getirildi (2001-2002). Çeşitli vakıf ve derneklerde üye, kurucu üye ve yönetici olarak görev aldı. 3 Kasım 2002 seçimlerinde AKP’den Adana milletvekili olarak meclise girdi.

Çeşitli dergi çalışmalarına öncülük etti. Yeni Sıla kültür ve sanat dergisini yayımladı (1989-99). Şiir dışın-da denemeler yazdı. Bir İmza Serüveni adlı eseri Türkçe ve Boşnakça, Anne şiiri ise Arapça’ya çevrilerek yayım-landı. Şiirlerine klip çekildi. Özel radyolarda kültür ve sanat programları hazırlayıp sundu. Recep Garip şair ve yazarlığın yanı sıra 15 yılı aşkın zamandır yağlı boya resim çalışmaları ile de uğraşmaktadır. Resimlerinde soyut çalışan Garip, kişisel 15 resim sergisi açtı. 12 ya-zar ve şairin eserlerine editörlük ve yayın danışmanlığı yaptı. Bazı çalışmalarında Ammar İlkay müstear ismini kullandı. Yeni Devir, Millî Gazete ve Zaman gazetelerinde yazılar yayımladı. Garip’in yayımlanmaya hazır şiir, öykü, deneme, resim albümü ve tiyatro eserlerinden oluşan 8 dosyası bulunmaktadır. İlk şiiri Aşık Ozan imzasıyla Bizim Anadolu gaze-tesinde çıktı (1974).

Alemara, Büyük Akın, Mavera, Yeni Sıla, İkindi Yazıları, Aylık Dergi, Bu Meydan, Kırağı, Yedi İklim, Hüner, İslamî edebiyat, Susku, Yedi Harf, Hece, Kültür Dünyası, Düşçınarı, son yıllarda ağırlıklı olarak Ay Vakti dergilerinde şiirlerini yayımladı.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Depremin Sesi (1988)
– Irmaklar Akar İçimden (1995)
– Savaş Türküsü (1996)
– Mavi Gül (1997)
– Bir Leyla Düşü (2000)

GÜNLÜK
– Bir İmza Serüveni (Türkçe ve Boşnak-ça, 1997)

ARAŞTIRMA
– Namaz ve Oruç (Ammar İlkay adıyla, 1998),
– Kurban Risalesi (1999)

ANTOLOJİ
– Öğretmen Şiir Antolojisi (2001)

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166