Özbek İncebayraktar – Hayatı ve Eserleri

Özbek İncebayraktar, 15 Nisan 1933 ‘de Mersin – Silifke’de doğdu. Babası Rifat Bey, annesi Sariye Hanım’dır. Silifke Cumhuriyet İlkokulu (1945) ve Silifke Ortaokulunu(1948) bitirdikten sonra Sivas Erkek İlköğretmen Okulunda orta öğrenimini tamamlayıp ilkokul öğretmeni oldu (1954). Bir yıl Rize Çayeli’nin bir köyünde ilkokul öğretmenliği yaptıktan sonra sınavla Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünde yüksek öğrenimine başladı (1955). Bölümü birincilikle bitirdi, öğretmen okullarında öğretmenliğe layık görüldü (1957).

İlk görev yeri Van Alparslan İlköğretmen Okuludur. Bir yıl öğretmenliğin ardından vatan görevini yedek subay olarak yerine getirdi (1958-1960). Bu görevi sırasında Erzincan Askerî Lisesinde edebiyat dersleri verdi. Askerlik sonrası sırasıyla Isparta – Gönen İlköğretmen Okulu, Gökçeada İlköğretmen Okulu ve Kırşehir İlköğretmen Okullarında edebiyat öğretmenliği ve son iki okulda müdürlük görevlerinde bulundu. Kızının öğrenimi dolayısıyla İstanbul’a tayinini istedi. Maltepe Lisesindeki edebiyat öğretmenliğinin ardından 1983 yılında emekliye ayrıldı.

Şiir yazmaya ilkokul yıllarında başladı. Sivas İlköğretmen Okulunda öğrenciyken yazdığı Kore Marşı, bir yarışmada birinci seçildi (1951).  Türkiyem şiiriyle edebiyat çevrelerinde tanındı.

Şiirleri, Türk Dili, Varlık, Türk Düşüncesi, Türk Edebiyatı, 20.  Asır ve Abece’de yayınlandı. Akbaba ve Papağan dergilerinde ise mizahi şiir ve hikâyeleri basılmıştır. İki kızı bulunmaktadır.

29 Ağustos 2016 Pazartesi günü hayata veda etti.

ESERLERİ
Şiirleri:
– Türkiyem Dile Geldi (1979),
– Türkiyem Türkiyem (1997),
– Mustafa Kemal’i Dinliyorum(2004, TDK Yayınları: 833),
– Türkiye Destanı (2015).

Antoloji- Seçki:
– Şiirimizde Atatürk (2010),
– Türkiyem Güzel Yurdum/Türkiye Şiirleri Seçkisi (2012).

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166