Ömer Faruk Toprak – Hayatı ve Eserleri

Bir müderrisin oğlu olarak doğan Ömer Faruk Toprak, Kütahya Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne devam etti. Ancak bu okulu biteremedi. 1942’de Yürüyüş dergisinin yönetimine katıldı. Milli Eğitim Bakanlığı Neşriat Müdürlüğü’nde ve Petrol Ofisi’nde çalıştı. Ömer Faruk Toprak’ın hece ölçüsüyle yazılmış ilk şiirleri ‘Servetifünun-Uyanış’ dergisinde yayınlandı. Daha sonra Dikmen, Yeni Edebiyat, Varlık ve Ses dergilerinde şiirleri çıktı.

Toplumcu ‘kırk kuşağı’ şairleri arasında yer alan Toprak, şiirlerinde insan ile doğa ilişkisini temalaştırır. Eserlerinde toplumsal sorunları, sömürüsüz özgür bir dünya düşüncesini yansıtan şair, lirik bir anlatım ve yalın bir Türkçe’yle gerçekçi bir yöntem izlemiştir. ‘Tuz ve Ekmek’ adlı romanında aydınların toplum koşulları içindeki durumunu ve sıkıntılarını yansıtan Toprak, Duman ve Alev’de yaşam öyküsünü ve anılarını yansıtır. 20 Ağustos 1979’da yaşamını yitiren Ömer Faruk Toprak adına bir de şiir yarışması düzenlenmiştir.

‘Toprak Şiir Ödülü’ adını taşıyan yarışma şairin eşi Füruzan Toprak tarafından organize edilmiştir.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– İnsanlar (1943)
– Hürriyet (1945)
– Dağda Ateş Yakanlar (1955)
– Susan Anadolu (1968)
– Ayışığı (1993)

ROMAN
– Tuz ve Ekmek (1973)

HİKAYE
– Duman ve Alev (1968)
– Karşı Pencere (1975)
– Gönen Öyküleri (1979 Çocuklar için)

Default image
Şaban GÜRTUNA
1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi. 1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi. Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır. Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır. Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır. ESERLERİ / ŞİİRLERİ – Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)
Articles: 5149