Nüzhet Erman – Hayatı ve Eserleri

Nüzhet Erman, ( 1926 İstanbul – 1996 Ankara) Türk bürokrat ve şair. 1944 yılında Afyon Lisesi Fen Şubesinden, 1947 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuş ve Hukuk Fakültesi fark sınavını vererek Hukuk Diploması da almıştır. 1947-1960 yılları arasında Emniyet Genel Müdürlüğü’nde komiser muavini olarak göreve başlamıştır, sonra sırasıyla Ankara ve Tekirdağ İl Maiyet Memurluğu, Kazan Bucak Müdürlüğü, Demirköy Kaymakam Vekilliği, Güney, Akçadağ, Kızılcahamam, Altındağ ve Ilgaz Kaymakamlıklarında bulunmuştur. 1960-1966 yılları arasında Danıştay Kanun Sözcülüğünde, Başyardımcılığında, Anayasa Mahkemesi Raportörlügünde bulunmuştur. 1966 yılında Nevsehir´e vali olarak atanmış ve 54 yaşında resen emekliye sevkedildiği 1980 yılına kadar sırasıyla Antalya, Rize, Muğla ve Tekirdağ illerinde valilik yapmıştır. Evli biri erkek, biri kız iki çocuğu vardır.

Şiirleri 1942 yılından başlayarak Yedigün, İnklâpcı Gençlik, Millet, Kaynak, Servetifûnun, Ülkü, Varlık, Hisar ve Türk Dili dergilerinde yayımlanmıştır. Ölüm yıldönümü olan 11 Kasım tarihinde ailesi tarafından yapılan düzenleme ile, genç şairleri desteklemek, onların yazın hayatında daha görünür olmasını desteklemek amacı ile, her yıl Nüzhet Erman Şiir Ödülü verilmektedir. O, şairleri seven bir şairdir. Şairleri Seven Bir Şair; Nüzhet Erman”Yaşadığı hayatın aşağı yukarı bütün izlerini, hemen hemen canlı renkleriyle Nüzhet Erman’ın şiirlerinde görüyoruz.” “Erman’ın şiirlerinde akıl dolu, pırıl pırıl bir anlatım görülüyor, üstelik safi Türkçe, tekmili birden yaşayan Türkçe. Onun bütün şiirlerini sevimli hale getiren de bu, Türkçe.” Nüzhet Erman’ın Şiirlerinde Yaşanılan Hayattan İzler “O, şiirinde politika yapmaz. Sonu çürük doktrinlere sapmaz. Halka eğilir, halkın diliyle, yine halkın dertlerini söyler. Halkın özlemi, arzuları, acıları, dertleri ve şikâyetleri Erman’ın şiirlerinde ifadesini bulur.”

ESERLERİ
– Yeşil (1948)
– A Benim Canım Efendim (1958)
– Anadolu 1970 (1970)
– Gazi Mustafa Kemal (1973)
– Hem Hürriyet Hem Ekmek (1974)
– Türk (1990)
– Halk Haktır (1990)
– Hergün Yeni Doğarız (1996)
– Nasrettin Hoca – İpe Um Seren Adam (2000)

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166