Nurduran Duman – Hayatı ve Eserleri

Nurduran Duman (d.Çan, Çanakkale, ) Türk şair, yazar, çevirmen. İlk şiirini 8 yaşında yazdı. 9 yaşındayken, büyüdüğünde yazar olmak için kendine söz verdi. Şiiri sevdi, şair oldu. Denize olan tutkusundan dolayı gittiği İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden “Gemi İnşaatı Mühendisi” ve “Deniz Mühendisi” olarak mezun oldu. Kendini İstanbul’a yaşamsal bir tutkuyla, Çanakkale’ye tarihsel bir sorumlulukla bağlı hissediyor.

Şiirleri İngilizce, Fince, Sırpça, Bulgarca, Slovakça gibi Avrupa ülkeleri dillerine çevrildi ve bu dillerde yayımlandı. Ayrıca ABD’de New York Üniversitesi’nin yayın organlarından olan Black Renaissance Noire sanat dergisi Duman’ın söyleşi ve şiirlerine 6 sayfa yer verdi, Duman bu söyleşi için Amerikan Şiir Akademisi onur kurulu üyesi Şair Victor Hernandez Cruz’un sorularını yanıtladı. Duman’ın Zambak Boyunlu Kız (The Lily-Necked Girl) şiiri, Hindistan’da çıkan dergi Gallerie’de (Sayı 28) İskoç şair Tom Pow’un çevirisiyle; “Yarım Çember (Semi Circle)” şiiri ise, şair/akademisyen Andrew Wessels çevirisiyle ABD’nin köklü edebiyat dergilerinden Colorado Review’da (Bahar 2012) yayımlandı. Yine ABD’nin köklü dergilerinden Interim’de, şairin dört şiirine hem Türkçe hem de İngilizce yer verildi (Bahar 2013, Çev. Andrew Wessels).

Duman şair, yazar ve çevirmen olarak pek çok ulusal ve uluslararası etkinliğe katıldı. Anne Sexton, Sara Teasdale, Edna St. Vincent Millay, Sylvia Plath gibi şairler hakkında çalışmalar yapıp yazılar yayımladı, şiirlerini çevirdi.
Şiirleri, şiir ve öykü çevirileri ve yazıları Varlık, Yasakmeyve, Milliyet Kitap, Cumhuriyet Kitap, Radikal Kitap, Akşam Kitap gibi pek çok dergi ve gazetede yayımlandı/yayımlanmakta. Haftalık ilk kitap dergisi olma özelliği taşıyan Kitap Postası dergisinde yazmakta.

Radyo ve televizyonda “Yazın Küresi” adlı edebiyat programını ve “Kitap Hazinesi” adlı çocuk edebiyatı programını hazırlayıp sundu/sunmakta. Lisans,lisans dengi akademiler ve kişisel gelişim için hizmet veren kururluşlarda kendinin tasarladığı “Edebiyat ve Diğer Sanatlar” ile “Edebiyat ve Görsel Sanatlar Etkileşimi” derslerini verdi/vermekte.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Yenilgi Oyunu ( 2006)
– Mi Bemol (2012)

ANLATI
– İstanbul’la Bakışmak, Salacak (2010)

YER ALDIĞI KOLEKTİF KİTAPLAR
– Kızlar ve Babaları
– Şairini Arayan Mektuplar
– Nâzım Hikmet Mektubun Var

ÇEVİRİLERİ
– Jin-shei Kız Kardeşlik Sırları (The Secret of Jin-Shei – Alma Alexander; 2007)

ÖDÜLLERİ
* Yenilgi Oyunu adlı şiir dosyası ‘2005 Cemal Süreya Şiir Ödülleri Jüri Özel Ödülü’ne değer bulundu.

DİĞER ÇALIŞMA ALANLARI
– Gösteri Sanatları Merkezi’nde Tiyatro Yönetmenliği öğrenimi gördü.
– İTÜ Güzel Sanatlar Bölümü Tiyatro Topluluğu’nda sahne arkası ve önünde pek çok görev aldı. Çalıştığı oyunlar arasında Bakkhalar, Hamlet, Cyrano de Bergerac, Mr. Peters’ın Bağlantıları, Sersem Kocanın Kurnaz Karısı vb. eserler sayılabilir.
– 2006 İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali bünyesinde Kenter Tiyatrosu’nda sahneye konan Cyrano de Bergerac adlı oyunda yönetim ekibinde ve teknik masada yer aldı.
– Tiyatro Dergisi için “Dip Perdesinde Kahraman” adlı yazılar yazdı.
– Radyo ve TV’de “Yazın Küresi” adlı edebiyat ağırlıklı kültür sanat programını, TV’de “Kitap Hazinesi” adlı çocuk edebiyatı programını hazırlayıp sundu.
– www.mevsimsiz.com adlı edebiyat sitesinde “Su Oku” adlı köşe yazıları yazdı.

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166