Mehmet Bozkurt Esenyel – Hayatı ve Eserleri

Mehmet Bozkurt Esenyel, 1920 yılında Selanik’in küçük bir kasabasında doğdu. 1924 yılında ailesi Türkiye ye göçtü ve Edirne ye yerleşti. Bu yüzden kendisi Edirne’li şair olarak tanınır. İlk tahsilini Edirne de lise tahsilini Edirne, Balıkesir ve Kastamonu liselerinde tamamlamıştır.

Askerlikten sonra edebiyat fakültesine girmiş ama ne yazık ki maddi imkanlardan dolayı eğitimini yarım bırakmıştır. Toprak mahsulleri ofisinde 30 yıl çalışıp 1972 yılında genel muhasabe müdürlüğü hesap kontrolorü iken emekli olmuştur. Görevi sayesinde Aanadolu’yu il il, kasaba kasaba görüp tanımıştır.

KARA SEVDAM AK ÖZLEM’im adlı kitabındaki şiirler gurbette büyüttüğü özlem ve içindeki kara sevda ile yazılmıştır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ

– Kara Sevdam  Ak Özlemim

Default image
Şaban GÜRTUNA
1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi. 1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi. Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır. Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır. Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır. ESERLERİ / ŞİİRLERİ – Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)