Mahmut Alptekin – Hayatı ve Eserleri

Mahmut Alptekin (1940 -…) Araştırmacı, yazar.  Çal’da doğdu.  Akşehir ilk öğretmen okulunda ve Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğrenim gördü. Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra TRT’ye girdi, program yapımcısı olarak çalıştı.

Yelken, Varlık, Türk Dili, Akşam, Cumhuriyet gibi gazete ve dergilerde yayımladığı şiir, inceleme,araştırma yazıları, röportajlarıyla tanındı.

ESERLERİ
– Sonbahar Durağı (1969)
– Atatürk’e Şiirler (1969)
– Bağımsızlık Bekçisi (1980)
– Yakın ve Uzak Komşuluğun Şiirleri (1983)

İNCELEME
– Sait Faik (1974)
– Çocuk Eğitimi (1967)
– Sait Faik Abasıyanık (1976)
– Bir Öykü Ustası

ÖDÜLLERİ
* 1986 Abdi İpekçi Barış Ve Dostluk Ödülünü. (“Yakın ve Uzak Komşuluğun Şiirleri” 1983 İle)

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166