* M. Kemal Sayar / Hayatı ve Eserleri

M. Kemal SayarM. Kemal Sayar, 1966 yılında Ordu’da dünyaya gelen Kemal Sayar, ilk ve orta öğrenimini Zonguldak Hisarönü 27 Mayıs İlkokulu’nda ve Eskişehir Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi (İngilizce) Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1989-1995 yılları arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine devam etti. Ardından Vakıf Gureba Eğitim Hastanesi ve Çorlu Asker Hastanesi’nde psikiyatri uzmanı unvanıyla görev yaptı.

2000 yılında psikiyatri doçenti oldu. 2000-2004 yılları arasında KTÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak bulundu. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergilerde danışmanlık ve hakemlik yaptı. Psikiyatri konulu çok sayıda kongre ve sempozyumda düzenleyici ve konuşmacı olarak yer aldı. 2002 yılında, Kanada Mc Gill Üniversitesi Transkültürel Psikiyatri Bölümü’nde konuk öğretim üyesi olarak çalıştı.

Bakırköy ve Erenköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanelerinde klinik şefliği görevlerini yürüttü. 2008 yılında psikiyatri profesörü oldu. Halen Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesidir.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Sana Ruhdan soruyorlar (editör)
– Hızır ve roza
– İki Güneş arasında
– Hüzün Hastalığı
– Otoyol Uykusu
– Olmak Cesareti

DİĞER ESERLERİ
– Her Şeyin Bir Anlamı Var
– Yavaşla
– Merhamet
– Ruh Hali
– Sufi Psikolojisi
– Kendine İyi Bak
– Olmak Cesareti
– Kalbin Direnişi
– Hüzün Hastalığı
– Özgürlüğün Baş Dönmesi
– Otoyol Uykusu
– Koruyucu Psikoloji
– Terapi