Kutadgu Bilig’den – Yusuf Has Hacib

Bilgi çok konuşan kimseye geveze der,
susarsa eğer kişi bilgi ona dilsiz der.
Söz yerinde söylenirse güzel olur.
Söz zamanında söylenirse anlamlı olur.

İnsan söylediği sözler ile makam, mevkii sahibi olur.
Doğru dürüst konuşan dili sayesinde yükselir.
Gönüllere sultan olmak isteyen kişi
önce sözün sultanı olmalıdır.
Çok konuşan insan çok hata yapar.
Çok hata yapan insanın ise sonu iyi değildir.

Çok konuşan insan çok yanılır.
İnsan az ve öz konuşmalıdır.
Söz zamanında söylenmelidir.
İnsan doğru bir sözü doğru zamanda söylerse
kendine açılmayan binlerce kapıyı
bir anda açabilir ve binlerce düğümü çözebilir.

Yusuf Has Hacib

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166