Kerim Aydın Erdem – Hayatı ve Eserleri

Kerim Aydın Erdem, (1934 Denizli – 2004  Ankara ) Bürokrat, şair ve yazardır. 1934 yılında Denizli’de doğan , Kerim Aydın Erdem Denizli Lisesi’ni bitirmiştir. Daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümünü okumuştur.3 Aralık 1964 yılında TRT’ye metin yazarı olarak girmiş, 30 yıl çalıştığı bu kurum da; Ankara Radyosu metin yazarlığı, prodüktörlük, şef prodüktörlük, program müdür yardımcılığı, program müdürlüğü, personel dairesi başkan yardımcılığı, radyo programları yapım ve yayın dairesi başkanlığı, inceleme ve araştırma kurulu üyeliği, Erzurum bölge müdürlüğü uzmanlığı yaptıktan sonra, 10 Temmuz 1989 – 10 Temmuz 1993 tarihleri arasında TRT Genel Müdürlüğü yapmıştır.

Kerim Aydın Erdem, TRT’de çalıştığı yıllarda “Günaydın”, “Ocakbaşı”, “Ruh Sağlığımız”, “Dostlar Kıraathanesi”, “Birlikte Düşünelim”, “Çağdaş Türk Şiiri” gibi programları yaparak, değişik programları sunmuştur. Genel müdürlük yaptığı zaman TRT-3, TRT-4, TRT İNT, TRT AVRASYA, TRT GAP gibi kanalları hizmete açarak TRT’nin hizmet ağının yurt içi ve dışında daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamış, Telegün adıyla Teletekst yayınlarını başlatmıştır.

Kerim Aydın Erdem yakalandığı kanser hastalığından dolayı , 11 Eylül 2004’te Ankara’da Fatih Üniversitesi Hastanesinde vefat etmiş, naaşı 14 Eylül 2004 Salı günü Denizli Delikliçınar Yeni Camii’nde öğleyin kılınan cenaze namazından sonra Asrî Mezarlık’ta toprağa verilmiştir. Kerim Aydın Erdem, evli ve iki çocuk babasıydı. Kerim Aydın Erdem, başarılı bir bürokrat olmasının yanında, başta şiir olmak üzere, hikâye, oyun ve masal türlerinde değişik gazete ve dergilerde yazılar yazmıştır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Çoban Ateşi Gözlerin (1962)
– Döner Dolaplarda (1968)
– Kırlangıç Ormanı (1981)
– Sevgi Üstüne (2000)

HİKAYE
– Gecenin Bir Saatinde (1999)

MASAL
– Keloğlan ile Anası (1977)
– Keloğlan Dizisi (Açıl Susam Açıl, Büyülü Değirmen, Hiç Almak, Altın Yumurtlayan Tavuk, Sözden Anlayan Tavşan, Hakanın Kızı, Saray Güzeli, Baltayı Yutan Kabak, Gaffar Usta, Kırk Haramiler.  ( 2000 )

ANTOLOJİ
– 27 Mayıs (A.T.Büyükkutu ile birlikte) 1960

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166