İlk Defa – Faik Baysal

İlk defa başım benim bu sabah,
ilk defa dünya varmış diyorum,
otuz yıldan beri ilk defa
işime gitmiyorum
otuz yıldan beri ilk defa
romatizmalarımdan şikayet etmiyorum.

İlk defa gittiğim yer belli,
gömleğim beyaz, gönlümde yaz,
ilk defa sofular tekkesi sokağından
geçiyorum kelli felli…

Nufüs kağıdım, adım, sanım,
Fatih nufüs memuru Sefa’da,
boy posum, alın yazım
İskenderpaşa camii imamı
Hacı Vefa’da..

İlk defa yeryüzündeyim,
ilk defa başım dik,
ilk defa ayaklarım yerdem kesik,
ilk defa kollar üstündeyim,
ilk defa emrimde Beyoğlu,
ilk defa geçiyorum köprüden,
ilk defa görüyorum İstanbul’u..

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166