İhsan Çaybaşı – Hayatı ve Eserleri

1961 Manisa Akhisar doğumluyum. Ilk orta ve liseyi Akhisar’da tamamladım. Devlet dairesinde 25 yıl çalıştım ve emekli oldum. Bi kahve adıyla bilinen cafeyi beş yıl işlettikten sonra kapatarak gerçek emeklilik hayatına merhaba dedim. Evli ve iki çocuk babasıyım. 1980 öncesi yazmış olduğum şiir, öykü, makale ve benzeri edebiyat çalışmalarımı yapılan ihtilal sonrası yok etmek zorunda kaldım. Uzun bir süre ara verdiğim şiire 2007 yılında yeniden merhaba diyerek 2011 yılında “Bir anlamı olmalı hayatın” isimli şiir kitabımı çıkardım. “Akhisar Sanat Dostları Derneği”nin kurucu üyesiyim. Bu derneğin iki yıl ikinci başkanlığını yaptım. Kendime ait olan cafe de “bi kahve şairleri” oluşumunun içinde bulundum. Şu an çıkarmayı planladığım ikinci kitabın çalışmalarını sürdürüyorum.

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166