Hüseyin Atabaş – Hayatı ve Eserleri

Hüseyin Atabaş, 1945 yılında Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde doğdu. Liseyi Ankara’da tamamlayan Atabaş, Gazi Üniversitesi Iktisadi ve Ticari Ilimler Akademisi’ne devam etti. Ordu Yardımlaşma Kurumu ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde muhasebecilik, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde Kütüphane ve Yayın Hizmetleri Şube Müdürlüğü ve danışmanlık yaptı.1999 yılından bu yana TÖMER’de editör olarak çalışıyor. Edebiyatçılar Derneği ile Bilim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (BESAM)’nin kurucuları arasında yer alan Atabaş, 7 yıl Edebiyatçılar Derneği’nin yönetiminde bulundu.

1961 yilindan beri başta Türk Dili, Oluşum, Varlik, Kiyi, Bahçe, Biçem, Bir Yeni Biçem, Broy, Dize, Düşlem, Edebiyat ve Eleştiri, Kum,Sanat Dünyasi, Şiir Odasi, Şiir Ülkesi olmak üzere elliyi aşkin dergide şiirleri; Bariş, Cumhuriyet, Siyah Beyaz ve Yeni Ortam gazetelerinde sanatsal ve toplumsal konulardaki yazilari yayimlandi. “Hüseyin Atabaş’ın şiiri, tematik olarak, bir eşik şiirdir. İçeri de dışarı da neredeyse aynı ağırlıklı asılmıştır boynuna. Cazibe merkezi dışarıdır ama eteklerine içerinin yapıştırdığı, daha doğrusu içeriyle lekeli, içeriyle kışkırtılmış bir dışarıdır…”

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Gelecek (1975)
– Yanarca (1979)
– Bitmeyen (1983)
– Yüzün Bende (1988)
– Ilkyaz Töreni (1993)
– Saydam ve Gizli (1997)
– Düşe Yazdim (2002)

ÖDÜLLERİ
* 1974 Demokratik Sol Dergisi Kültür-Sanat Yarişmasi Şiir Dali Birincilik
* 1994 Cevdet Kudret Şiir Ödülü

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166