Harman Yeri Yaş Yeri – Osman Attilâ

(Türkü Sözü)

Harman yeri yaş yeri
Yavaş yürü hoş yürü
Ak gerdanın altında
Otuz iki diş yeri.

Ay Ayşem menevşem
Böylece olalım her akşam.

Harman yeri yarıldı
Anam bana darıldı
Ne darıldın hey anam
El oğludur sarıldı.

Ay Ayşem menevşem
Böylece olalım her akşam.

Harmana kuyu kazdım
Hem okudum hem yazdım
Ak göbeğin altına
Düştüm bayılayazdım.

Ay Ayşem menevşem
Böylece olalım her akşam.

Harman yeri süpürdüm
Bağdaş kurdum oturdum
Ne darıldın hey ana
Sarhoş keyfi yetirdim.

Ay Ayşem menevşem
Böylece olalım her akşam.

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166