Halil İbrahim Bahar – Hayatı ve Eserleri

Halil İbrahim Bahar, 1 Ocak 1928’de Trabzon-Vakfıkebir  ilçesinde doğdu. İlkokulu Vakfıkebir’de okudu. Trabzon Lisesi’nden 1945-1946 öğretim yılında mezun oldu. 1953’te İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. İstanbul Sosyal Sigortalar Kurumu hastanelerinde Sinir Hastalıkları Uzmanı olarak çalıştı.

İlk şiirleri 1950’de Beş Sanat dergisinde çıktı. Şiirlerini ve yazılarını 1960’tan itibaren Evrim, Ataç, Dönem, Papirüs, Yelken, Yeni İnsan, Soyut, Sa­nat Olayı, Yazko Edebiyat, Gösteri, Karşı, Yeni Düşün, Eleştiri ve Edebiyat, Adam Sanat, Kıyı, Şiir Oku, Mecaz ve Kitap-lık dergilerinde yayımladı.

Gerçeküstücü şairlerin etkisinde kaleme aldığı şiir ve denemeleriyle tanındı,  sahibi ve yönetmeni olduğu Soyut dergisinde pek çok genç şairin yetişmesine de katkıda bulundu. (Soyut Dergisi 12 yıl yayımlamıştı. Dergi Eylül 1977’de 107. sayısında kapanmıştı) Bir süre Yazko Edebiyat’ın yöneticiliğini üstlendi. (1985)

Halil İbrahim Bahar, yaşarken kitap çıkarmadı. Şiirleri çeşitli antolojilerde ve dergi sayfalarında kaldı. Halil İbrahim Bahar 16 Kasım 2010’da İstanbul’da öldü. 18 Kasım 2010’da  Ümraniye-Hekimbaşı Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166