Gültekin Samanoğlu – Hayatı ve Eserleri

Gültekin Samanoğlu, (1927 – 2003) 1927’de Konya’da doğdu. Asıl adı Gültekin Samancı’dır. Kuleli Askeri Lisesi’ni ve Harp Okulu’nu bitirdi. Subay olarak orduya katıldı ve çeşitli birliklerde görev aldı. 1959 yılında kendi isteği ile ordudan ayrıldı. Diğer sağ görüşlü şairler gibi Samanoğlu’da ‘arpalık’ olarak adlandırılan devlet kurumları ve KİT’lerin yönetim kurullarında yer aldı. Basın Yayın ve Turizm Bakanlığında çalışmaya başladı, kısa süre sonra İç Basın Müdürlüğüne getirildi. Basın İlan Kurumu Yöetim Kurulu’ba seçildi. 1988 yılında TRT Yönetim Kurulu’na getirildi.

İlk şiiri Çınaraltı dergisinde 1948 yılında çıktı. Daha sonra Hisar’ dergisi çevresine katıldı. Cahit Sıtkı Tarancı ve Kemalettin Kamu üzerine yaptığı incelemeleri kitap haline getirildi. Konya Turizm Vakfı tararından ödüllendirildi. Modern Batı edebiyatının şiir tekniklerini dikkate alan, duygu ve düşünce arasında kendine özgü bağlar kuran Samanoğlu şiirlerini iki cilt halinde bastırdı.

1983 yılında Sturga Şiir Şöleninde Türkiye’yi temsil etti. 11 Nisan 2003’de öldü.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Alacakaranlık
– Uzun Vuran Gölge
– Cahit Sıtkı Tarancı
– Kemalettin Kamu

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166