Gönül Halıcı – Hayatı ve Eserleri

Gönül Halıcı, 1940 İstanbul doğumlu olup, eski bir İstanbul ailesindendir. Liseyi, Erenköy Kız Lisesi’nde, Üniversite Eğitimi’ni İstanbul Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. Sayısız şiir denemeleri ile okul yaşamında dereceye girmiş, bu başarısı ile şiire daha fazla eğilmiştir. İlerleyen yıllarda şiirleri “Çağrı”, “Tarla” ve “Bizim Ece” adlı Kültür, Sanat Edebiyat Dergileri’nde; “Yeni Söke”, “Aydın”, “Hürsöz”, “Bakış” Gazetelerinde yayınlanmıştır.

Eşinin işi sebebi ile uzun yıllar yurtdışında bulundu. Memlekete dönüşünde, Lions, Zonta, Erenköy Kız Lisesi’ni Bitirenler Derneği gibi sosyal faaliyet veren derneklerde hizmette bulundu. “Karşılıksız Hizmet” parolası ile pek çok ödüller aldı. Özellikle eğitim alanında verdiği hizmetlerden ötürü zamanın Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu’ndan şahsi ödül aldı.

Yaşamının farklı kesiminde yazmış olduğu şiirlerinin yalnızca kısa bir bölümünün toplandığı “Kar Taneleri” adlı şiir kitabı bulunmaktadır. Tarihi eserleri ve değerleri bir gözlemci gibi araştırarak derlediği “İstanbul Anadolu Yakasında Tarihsel Bir Gezi” adlı bir kitabı vardır. Yağlı boya resimleri ile sanatın bir başka dalında amatörce çalışmaları vardır. Eşi Y. Müh. Ender Halıcı ile Mithat Özyılmazer’in yönetiminde kurulan Ahenk Musiki Topluluğu’nda Klasik Türk Müziği’ne ilgisi sebebi ile çalışmalar yapmaktadır.

Üç şiiri Semahat Özdenses tarafından, bir şiiri de İrfan Doğruses tarafından bestelenerek denetim kurulundan geçmiştir.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Kar Taneleri

ARAŞTIRMA
– İstanbul Anadolu Yakasında Tarihsel Bir Gezi

Default image
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166