Gençlik Esintileri – Mehmet Aydın

Kentte yazdan kalma bir gün
Yapayalnızdım

Koşan genç bir kızın
Taze ter kokusu işledi yüreğime.

Koltuğunda kitaplar
Yarı çıplaktı kolları
Ha bire savruluyordu
Ters esen rüzgarda
Pileli etekleri
Uçuşan saç tellerine takıldı
Sahipsiz atlara benzeyen
Uçarı tedirgin gönlüm
Tutkulara yaslanıp
Tutsaklığa dönüştü
Bir süre sonra
O öyküsel büyü.

Şimdi uzaklarda kaldı
Kısa soluklu geçmiş
Saçını başını yolar sık sık
Zorlandıkça anılar
Sönmüş tutuşan ateş
Bir uğultu derinliklerde
Süzülür düşler ülkesine
Eriyen iç ürpertilerle.

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166