Geçer – Mehmet Atilla Maraş

Öyle müstesna güzel ki kıymetli paha biçer
Gönülden çıkar yola çaresiz bir ah’a geçer.

Ateş olur yanar yanak akkor kesilince dudak
Tenden ayrılınca firak bir Leyla daha geçer.

Rayihası nefes keser taze gül şafağının
Geçerken yanımızdan bir menzil saha geçer.

Yaralı kuşlar gibi geçer baharda sensiz
Uygun bir makam bulur belki segâh’a geçer.

Sen yoksun hane viran bozuldu bağlar bahçeler
Ufuk sisli sular durgun kalmaz sabaha geçer.

Bir bey fırlar tarihten sürme göz burma bıyık
Belinde parlar hançer bir keskin kama geçer.

Gel artık ey sevgili vuslat bulsun gönlümüz
Rehavi’yi terk edince hüzzam makamına geçer.

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166