*Comte de Lautreamont / Hayatı ve Eserleri

Comte de Lautreamont / Hayatı ve EserleriComte de Lautreamont (1846 Uruguay – 1870 Paris) 4 Nisan 1846'da Uruguay Montevideo'da doğdu. Fransız şairdir. Babası Fransız Konsolosluğu'nda görevli bir memurdu. Annesi Lautrémont 18 aylıkken öldü. Uruguay'da geçirdiği gençlik dönemi bir sır halinde kaldı. Gerçek adı Isidore Lucien Ducasse'dir. Hakkında çok az şey bilinen Isidore Ducasse'ın takma adı Comte de Lautremont'tur.

İç savaşın ve koleranın patlak vermesiyle 10 yaşındayken okulunu bitirmesi için babası tarafından Fransa Tarbes'e gönderildi. Tarbes ve Pau'daComte de somurtkan ve içe dönük kimse olarak görüldü. Okulda edebiyata olan ilgisiyle ve başarısıyla telafi etti. 19 yaşında okulu bitirdikten sonra yolculuklar yaptığı konusunda düşünceler vardır. Bu yolculukların muhtemelen Uruguay'da olan babasına veyahut edebi temaslar yapmak için Fransa Bordeux'ya olduğu tahmin ediliyor.

1867 veya 1868'de hiçbir kayıt belgesinin bulunmamasına rağmen Paris'te politeknik veya maden okulunda okuduğu tahmin edilmektedir. Araştırmacıların çoğu Paris'teyken Maldoror'un çıktığını düşünür. 24 yaşında, 24 Kasım 1870'te Pariste bir otel odasında intihar etti

Maldororun Şarkıları, gerçeküstü figürler ve olgular içeren, tanrıya başkaldıran ve insanın daha çok hayvansı yönlerini anlatan düzyazı-şiir tarzı bir yapıttır. Yazar bu yapıtıyla Fransız Edebiyatı'nda sürekli bir yer edindi ve sürrealist akımın önemli simgelerinden biri oldu.

ESERLERİ
– Maldoror'un Şarkıları