Charles Baudelaire – Hayatı ve Eserleri

Şiir Şiirler - En güzel şiirler - Babamın Şiir Defteri

Charles Baudelaire, 9 Nisan 1821’de Paris’de doğdu. Mutsuz bir çocukluk dönemi geçirdi. 1827 yılında babasını kaybeden Charles, 1839’da okuduğu okuldan disiplinsizlik gerekçesiyle atıldı. 1941’de henüz 20 yaşındayken Frengiye yakalandı ve Hindistan’a gitmeye karar verdi. Bu macerası kısa süren Charles, 1942’de Fransa’ya geri döndü. Babasından kalan mirası hesapsızca harcadığını düşünen ailesi, miras hakkını elinden aldı. 1846’da, sonraları, “Kötülük Çiçekleri” kitabına girecek şiirlerini yazmaya başlamıştı. 1847’de Edgar Allan Poe’yu keşfeden Charles, Edgar’ın bir çok eserini Fransızcaya çevirdi.

1848’de devrimcilerin yanında yer aldı. 1857’de Les Fleurs du Mal (Kötülük Çiçekleri) kitabını yayınladı. Kitabındaki altı şiir kamu ahlâkına aykırı bulununca hakkında dava açıldı. İlk kitabından üç sene sonra 1860’da “Yapay Cennetler”i yayınladı. Bu kitabında da gene uçlarda gezinen bir karakter sergiliyordu. Bir tür otobiyografi olan “Çırılçıplak Soyulan Yüreğim” üzerine çalıştığı ve 1862’de “Paris Sıkıntısı” adıyla düzyazı şiirlerini yayımladığı sırada frenginin yan etkileri giderek kendini daha fazla hissettiriyordu.

İki yıl kaldığı Belçika’dan dönüşünde felç olan sanatçı, 31 Ağustos 1867 tarihinde Paris’te 46 yaşındayken öldü. Mezarı Paris Cimetière du Montparnasse’da olan Charles Baudelaire, yaşadığı dönemde kurulmakta olan modern Paris’in metropol yaşantısı üzerine inşa ettiği edebiyatı ve eleştiri yazıları modernist estetiğin habercisi sayılır.

ESERLERİ
– Kötülük Çiçekleri (1857)
– Enkaz/Yıkım (1866)
– Paris Sıkıntısı (1869, ö.s.)

ŞİİRLERİ
Albatros, Alıp Götüren Koku, Âşıkların Ölümü, Balkon,
Çalar Saat, Çoklukta Birlik, Düşman, Gönüllü Ölü,
Güzel Gemi, Hortlak, İçe Kapanış, İnsan ve Deniz,
Maesta Et Errabunda, Portre, Seyahate Davet,, Sonuç,
Söyleşi, Yabancı, Yıkım, Yoksulların Ölümü,

Paylaş: