Çemberim Dalda Kaldı – Osman Attilâ

(Türkü Sözü)
Çemberim dalda kaldı
Gözlerim yolda kaldı
Yıkılası meyhane
Sarhoşum nerde kaldı.

Eyvahlar olsun
Olsun da kadehler dolsun.

Dam üstünde durayım
Av gelirse vurayım
Yassılın karşı dağlar
Ben yarimi göreyim.

Eyvahlar olsun
Olsun da kadehler dolsun.

Şu derede kurt izi
Çevirdi düşman bizi
Çeviren düşman olsun
Allah kavuştur bizi.

Eyvahlar olsun
Olsun da kadehler dolsun.

Çemberimin yeşili
Kayıp ettin eşimi
Çemberim sende kalsın
Sil gözünün yaşını.

Eyvahlar olsun
Olsun da kadehler dolsun.

Kayalar buz bağladı
Avcılar iz bağladı
Beni bir gelin vurdu
Yaramı kız bağladı.

Eyvahlar olsun
Olsun da kadehler dolsun.

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166