Can Bahadır Yüce – Hayatı ve Eserleri

Can Bahadır Yüce 1981 yılında Erzurum’da doğdu. Türk şiirinin genç isimlerinden olan şair . Kuleli Askeri Lisesi’nden 1999’da mezun olarak Yeditepe Üniversitesi’ne girdi. 2004 yılında Felsefe bölümünden mezun oldu.

İlk şiirleri Varlık Dergisi’nde çıktı. Eleştirmenlerce Fazıl Hüsnü Dağlarca – Attilâ İlhan – Hilmi Yavuz üçgeninde seyreden bir tarzı olduğu söylendi. Can Bahadır Yüce yaş ortalamasının bir hayli yüksek olduğu edebiyat dünyamızda gerçekten genç bir şair; çünkü 19 yaşında! Can Bahadır Yüce’nin ilk şiir kitabı olan”Yaslı Mızıka” dır.

Şiirlerinde yatılı okul, deniz ve korsan imgelerini sıkça kullanan Can Bahadır Yüce, Hilmi Yavuz’la yaptığı söyleşiden oluşan “Şiirim Gibi Yaşadım” adlı kitabını 1 Eylül 2006’da Dünya Kitap’tan, üçüncü şiir kitabı “Unuttum Dünya”yı ise Mart 2008’de Sel Yayıncılık’tan çıkardı. Halen Zaman Gazetesi’nin aylık kitap eki “Kitap Zamanı”nın editörlük görevini yürütmektedir.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Yaslı Mızıka
– Uzakta Beyaz
– Şiirim Gibi Yaşadım
– Unuttum Dünya

ÖDÜLLERİ
* 1999 Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödül
* 2000 Altın Dize
* 2001 Nüzhet Erman

Default image
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166