Bir Su Zambağıyla – Henrik İbsen

Bak, canımın içi, sevgilin ne getirir;
Beyaz kanatlı çiçek.
Sessiz derenin üstünde yüzdü
Baharda yatar rüya görmüş gibi.

Ev gibi bağışlamak için bu misafire,
Göğsüne yerleştirmek için, canımın bir tanesi;
Orada yaprakları gizli sahibi
Bir dalganın hem sessiz hem de derin.

Çocuk, dikkat et dağ gölünden beslenen dereye;
Dikkat et, dikkat et, orda rüya görmeye!
Peri uyumuş gibi gözükse,
Ve üstünde zambaklar gizlice baksa bile.

Çocuk, senin koynundur dere;
Dikkat et, dikkat et, orda rüya görmeye!
Üstünde zambaklar gizlice baksa,
Ve peri uyumuş gibi gözükse de.

ÇEVİREN: Vehbi Taşar

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166