Bir Sır Bizi Çeker Durur – İbrahim Agah Çubukçu

Bir oluktan gelen sular
Şırıl şırıl akar durur
Başlarda ki mahzun gözler
Derin derin bakar durur.

Bitmez ateş girenleri
Hakk’a gönül verenleri
Hakikate erenleri
Alev alev yakar durur.

Aşıkların nefesinde
Bülbüllerin hoş sesinde
Yıldızların ötesinde
Bir sır bizi çeker durur.

Kör şeytanın hileleri
Zalimlerin gülleleri
Çaresizin çileleri
Can evini yıkar durur.

Aşk ırmağı bizde doğar
İki gözden yağmur yağar
Aşk tarife nasıl sığar
Kalpte şimşek çakar durur.

Gidenlerin adı yoktur
Dertli gönlün tadı yoktur
Avutacak dadı yoktur
Dünya bizi sıkar durur.

Bu dünyada çoktur bela
Agah girdi srlı yola
Sabah ola hayır ola
Boş şeylerden bıkar durur.

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166