Bilgin Adalı – Hayatı ve Eserleri

Bilgin Adalı 11 Aralık 1944 tarihinde Safranbolu’da doğdu. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda radyo ve televizyon programcılığı konusunda öğrenim gördü. 1968-1976 yılları arasında TRT Ankara Televizyonu’nun ilk yönetmenlerinden biri olarak Kurtuluş Savaşı, Atatürk ve Atatürk devrimlerini konu alan belgesel filmler, kültür ve sanat programları, çocuk ve gençlik programları hazırladı.

Daha ilkokul öğrencisiyken öykü ve şiir yazmaya başlamıştı. Lise çağındayken, yazdığı öykü ve şiirler günün edebiyat dergilerinde yayınlanmaya başladı. 70’li ve 80’li yıllarda o dönemin izlerini taşıyan şiirler yazdı. 1976’da Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Sinema TV Bölümü’nde Öğretim Görevlisi, daha sonra Bölüm Başkanı oldu.

1984’te üniversiteden ayrılarak İstanbul’a gelen Bilgin Adalı bir süre çeşitli reklam ajanslarında reklam yazarı olarak çalıştı. Daha sonra, serbest reklam ve senaryo yazarlığı yaptı. Bilgin Adalı halen çocuklar ve gençler için kitaplar yazıyor, çeviri yapıyor.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Barışın Tarihçesi
– Yaralı Kuşlar Tanığı

HİKAYELER
– Aşık Garip (Halk Hikayesi uyarlaması)
– Kırlangıçlar Geçiyor Uzaktan (Öyküler)

ARAŞTIRMA
– Belgesel Sinema (Araştırma)

ÇOCUK KİTAPLARI
– Havşan Öyküleri (Çocuk Öyküleri – 2 cilt)
– Zaman Bisikleti (Çocuk Romanı)
– Geçmişten Gelen Konuklar (Zaman Bisikleti- 2 – Çocuk Romanı)
– Dünyamızın İlk Şafağı (Çatalhöyük Öyküleri – 1 – Çocuk Romanı)
– Ateşin Çocukları (Çatalhöyük Öyküleri – 2 – Çocuk Romanı)
– Bolluk ve Savaş (Çatalhöyük Öyküleri – 3 – Çocuk Romanı)
– Mavi Gezegenin İlk İnsanları (Çocuk Romanı)
– Dünya Artık Daha Güzel (Çocuk Romanı)
– Çanakkale Destanı (manzum destan)
– Dede Korkut Destanı (manzum destan)
– Troya Savaşı ve İlyada Destanı (manzum destan)
– Odysseia ( manzum destan)
– Gılgamış Destanı ( manzum destan)
– Oğuz kağan Destanı ( manzum destan)
– Bencil Dev (Çocuk Oyunu)

ROMAN
– Kaledibi Sokağı (Roman)

ÇEVİRİLERİ
– Protesto (Çeviri)
– İyi Yaşamak İçin Yaratıcı Düşünmek
– İstanbullu Kız
– Beyaz Diş
– Eski Tüfekler

YAZIM KLAVUZU
– Güncel Türkçe Yazım Kılavuzu

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166