Baki Süha Ediboğlu – Hayatı ve Eserleri

Baki Süha Ediboğlu (1915-1972) 1915’te Antalya’da doğdu. İlkokulu ve orta okulu Antalya’da, liseyi İstanbul  Haydarpaşa’da, Hayriye Lisesi’nde tamamladı. Bir süre Ankara’da, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde öğrenim gördü. Tan, Akşam ve Cumhuriyet gazetelerinde çalıştı. TRT’nin İstanbul ve Ankara radyolarında program yapımcısı, sunucu, İzmir Radyosu’nda müdür olarak görev yaptı. 15 Eylül 1972 İstanbuf’da öldü.

İlk şiiri Servet-i Fünûn-Uyanış dergisinde yayımlandı, sonraki yıllarda dönemin dergilerinden Ülkü, Aile, Varlık’ta ve Cumhuriyet gazetesinde şiirleri yayımlandı. Şiirlerinde aşk ve doğa konularını işledi. Şiirin yanı sıra, öykü, biyografi yazdı, güldesteler hazırladı.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Cenup (1942)
– Gece Yağmuru (1947)
– İşaret (1953)
– Karanlıkta Geçen Gemiler (1958)

ÖYKÜ
– Sel Geliyor (1944)

ANTOLOJİ
– Türk Şiirinden Örnekler (1944)
– Atatürk İçin Bütün Şiirler (1962)

BİYOGRAFİ
– Fatih Rıfkı Atay Konuşuyor (1946)
– Ünlü Türk Bestekarları (1962)

ANI
– Bizim Kuşak ve Ötekileri (1968)

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166