Bağdadlı Ruhi – Hayatı ve Eserleri

(? – 1605) Asıl adı Osman olan Ruhî, Bağdad’da doğdu. Doğum yılı bilinmiyor. Edebiyatımızın en büyük terkib-i bend şairlerinden olan Ruhî, çevresindeki olaylara tenkitçi bir gözle bakar. Sosyal hayatın aksayan taraflarını hicveder. Şiirlerinde, tenkidlerinde serttir. Belki bu, asker-şair oluşundan, yoksulluk çekmesinden ve hayatının bazı dönemlerinde haksızlıklara uğramış olmasından ileri gelir. Bağdad’dan küçük yaşta ayrılmış, pek çok yer dolaşmıştır.

Ruhî, orduda sipahi olarak görev yapmıştı. Emekliye ayrılınca kendisine dirlik olarak Çalı kazası verildi. Hayatının son günlerini Şam’da geçirdi ve 1605 yılında bu şehirde öldü.

Divanında yer alan 17 bendlik “terkib-i bend”i Türk edebiyatının hiciv şaheserleri arasında sayılır.

Default image
Şaban GÜRTUNA
1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi. 1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi. Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır. Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır. Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır. ESERLERİ / ŞİİRLERİ – Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)
Articles: 5149