Aysen Akdemir – Hayatı ve Eserleri

Aysen Akdemir; Erzincan’da doğmuş, orta öğrenim sonrası evlenmiştir. Akşam Kız Sanat Okuluna devam ederek nakış, dikiş dersleri almıştır. Evli ve iki kız çocuğu annesidir.Eşinin asker olması sebebiyle Türkiye’nin her bölgesinde bulunmuş;yurdunu,insanlarını yakından tanımış;doğal ve moral güzellikleri damıta damıta şiirin kaynağına ulaşmış ve kendini edebiyat dünyasının içinde bulmuştur.Uzun yıllar şiirlerini yayınlatmayı düşünmeyen Akdemir,aile dostları Orhan Şaik GÖKYAY’ın teşvikiyle ilk şiiri 1986 da Erguvan Dergisinde çıktı. 1986yılından itibaren Bahaettin Karakoç’un yayınladığı Dolunay adlı dergide edebi çizgisini yükselterek devam etti.İnsan sevgisiyle yoğrulmuş olan şaire,coşkun,milli duygulu hamasi şiirleriyle tanındı. 1997 den 2000 yılında Türk Edebiyat Vakfının Kadıköy şubesinde fiilen hizmet vermiştir.

Şiirleri,başta Türk Edeebiyatı, Dolunay, Türk Dili, Güneysu, Külüye, Çağrı, Seviye, Karınca, Yesevi, Öner Sanat, Avaz, Tarla, Defne, Tepe Edebiyat, Kümbet, Şardağı gibi sanat edebiyat dergilerinde yayınlandı. Ayrıca yurt içi ve yurt dışı şiir antolojilerinde şiirleri yer aldı. Aysen Akdemir ‘İlesam’ ve ‘Türkiye Yazarlar Birliği’asil üyesidir.

2003 yılı Kültür ve Turizim Festivali Kocaali konulu şiir yarışmasında (KOCAALİ’YE GÜZELLEME) isimli şiiriyle birincilik ödülü aldı. Ve bu şiir Kocaali Tarihçesi, kitabına girdi. Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi’nde de geniş yer verilen Aysen Akdemir, Hicaz makamında bestelenmiş eseriylede Türk Musikisinde yer almıştır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Vurgun Yürekler Adına (1991)
– Islak Çimen Kokusu (1995)
– Özlemin Yeşil Durağı (2002)

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166